Coraz częściej zwracamy uwagę na to, co ląduje na naszym talerzu. Oprócz względów estetycznych, baczniej przyglądamy się zawartości cennych składników odżywczych. Unikamy przetworzonej żywności, staramy się zapełnić talerz świeżymi owocami i warzywami. Rośnie liczba osób zainteresowanych dietą roślinną. To samo dotyczy sposobu pielęgnacji – wybieramy naturalne formuły, wolne od sztucznych substancji, które mogą powodować podrażnienia skóry. Kosmetyki bezglutenowe to w ostatnim czasie temat, który często pojawia się w kontekście zrównoważonego sposobu dbania o urodę.

Serum do włosów – czy warto dodać ten kosmetyk do codziennej pielęgnacji?

Dieta bezglutenowa

Od kilku dobrych lat wiele mówi się o unikaniu glutenu. Białko glutenowe może bowiem wywoływać wiele negatywnych reakcji, m.in. alergie oraz zaburzenia trawienne. Dieta bezglutenowa jest dedykowana w szczególności osobom, które chorują na celiakię, czyli poważną nietolerancję pokarmową. Osoby te unikają zawartości zbóż w pokarmach. Większość osób bez stwierdzonej reakcji alergicznej na gluten również stara się go weliminować go z codziennych posiłków. Wynika to z faktu, że po odstawieniu białka glutenowego, zawartego m.in. w życie czy pszenicy, poprawia się ogólne samopoczucie, a praca jelit jest uregulowana.

Kosmetyki bezglutenowe – kto powinien je stosować?

Osoby, które chorują na nietolerancje pokarmową powinny w szczególności zwracać uwagę na codzienną dietę, ale również skład kosmetyków. Eliminowanie produktów zbożowych i ich pochodnych pomaga zachować dobre samopoczucie, ale również wpływa pozytywnie na ogólny wygląd. Unikanie glutenu w szczególności można zaobserwować po wyglądzie skóry, włosów i paznokci.

Kosmetyki, na które warto zwrócić szczególną uwagę to kremy do rąk, pomadki ochronne do ust, szminki, podkłady oraz balsamy. Wszystko sprowadza się tu do kwestii przenikania szkodliwych składników zawartych w produktach do organizmu. Stosowanie produktów z glutenem bezpośrednio na skórę nie uczula w tak szybkim czasie, jak przedostanie się składnika drogą ustną. Dlatego też, w szczególności osoby, które cierpią na nietolerancje pokarmową, powinny uważnie czytać skład pomadek, płynów do płukania jamy ustnej oraz kremów do rąk. To produkty, które powodują wzrost ryzyka.

Błędy w pielęgnacji skóry, które powodują, że szybciej się starzejesz. Lepiej ich unikać

Gluten często znajduje się również w produktach pielęgnacyjnych, np. kremach i balsamach. Wszystko przez to, że składnik ten zawiera w sobie wysoka zawartość lipidów. A te z kolei wspierają nawilżenie skóry i odnowę naskórka. Kiedy po aplikacji któregoś z kosmetyków sięgniemy po jedzenie rękoma, istnieje prawdopodobieństwo przeniknięcia glutenu bezpośrednio do organizmu. A reakcja alergiczna wystąpi o wiele szybciej.

Dlatego przed zakupem kosmetyku, warto spojrzeć na jego skład. Niestety nazwy są często podawane w języku angielskim i łacińskim, co wywołuje trudności w doborze odpowiedniego produktu. Bardzo wiele drogerii oferuje jednak kosmetyki tzw. gluten free. Należą do nich m.in. szampony w kostce firmy Sante, kremy, żele, balsamy do ciała Lavera, organiczne pasty do zębów Logona oraz kosmetyki marki Arbonne i Madra, która oferuje także produkty do makijażu.