W kategorii kosmetyków oczyszczających do ciała zdecydowanie królują scruby i peelingi. Ich zadaniem jest pozbycie się zabrudzeń, zrogowaciałego naskórka i nadmiaru sebum. Wyjaśniamy, czym różnią się te produkty i jak je stosować.

Główna różnica – intensywność działania

Scrub znacznie silniej działa na skórę. W pewien sposób zeskrobuje martwy naskórek. Peeling z kolei delikatnie ściera przesuszoną skórę. To najważniejsza różnica między dwoma rodzajami kosmetyków. Trzeba jednak wiedzieć, że peelingi i scruby mają ze sobą wiele cech wspólnych w działaniu na skórę oraz w sposobie i częstotliwości stosowania, dlatego często możemy znaleźć je w tej samej kategorii w sklepach internetowych albo na tej samej półce w drogeriach.

Scruby złuszczają naskórek w sposób mechaniczny, dzięki ziarenkom wchodzących w ich skład. Ziarnistość uzyskuje się za sprawą takich składników jak zmielone migdały, orzechy, pestki roślin albo kryształy cukru i soli. Peelingi również mogą być gruboziarniste, lecz ważną ich grupę stanowią również peelingi enzymatyczne odpowiednie dla wrażliwej skóry. Takie kosmetyki nie ścierają mechanicznie naskórka, działając znacznie łagodniej. Scrub nie jest wskazany do wszystkich typów skóry. Nie zaleca się go osobom z delikatną skórą lub tym borykającym się z trądzikiem.

peeling enzymatyczny

fot. materiały prasowe

Jak stosować peelingi i scruby?

Kosmetyki oczyszczające do ciała można stosować na mokro lub sucho. Zależy to od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Zabiegi na mokro należą do tych łagodniejszych. Jeżeli zależy ci na intensywnym oczyszczaniu i nie masz wrażliwej skóry, możesz wykonać peeling lub scrub na sucho. Wówczas rozprowadza się kosmetyk kolistymi ruchami i masuje energicznie całe ciało. Wybierając produkty do tego zabiegu, warto sięgać po naturalne peelingi lub scruby mające w składzie oleje i masła. Wówczas nawet oczyszczanie na sucho okaże się przyjemne i dodatkowo nawilży skórę.

Gdzie szukać takich produktów? Naturalne peelingi i scruby do ciała możemy znaleźć na stronie: https://triny.pl/151-peelingi-do-ciala. Bogata oferta produktów ułatwia zamówienie kosmetyków o pożądanych właściwościach albo ulubionym zapachu.

Jak często używać peelingów i scrubów?

Częstotliwość stosowania kosmetyków oczyszczających jest sprawą indywidualną. Zazwyczaj zaleca się używanie ich 1-2 razy w tygodniu. Wrażliwym skórom lepiej dać dłuższy czas na regenerację i odpoczynek po zabiegach oczyszczających. Warto stosować peelingi i scruby regularnie. Zbyt rzadkie zabiegi powodują rogowacenie naskórka, pogrubienie warstw skóry, zamykanie się porów oraz pojawianie się wyprysków i stanów zapalnych. Z kolei za często wykonywany peeling czy scrub podrażni skórę i zakłóci jej naturalną regenerację. Warto zachować umiar.

scrub

fot. iStock

Scrub działa intensywniej niż peeling i nie zaleca się go do każdego rodzaju skóry. Jego ziarnistość mogłaby zaszkodzić w przypadku trądziku czy rozszerzonych naczynek. Warto zatem dobrać odpowiedni kosmetyk do swojego rodzaju skóry i regularnie wykonywać oczyszczanie. Dzięki prostemu zabiegowi uda się poprawić krążenie i pobudzić procesy regeneracyjne. Usuwając zrogowaciały naskórek, ułatwisz dostarczanie skórze substancji odżywczych i nawilżających, dzięki czemu poprawi się jej ogólna kondycja.

 

Materiał partnera