Niezależnie od tego czy stosujesz wieloetapowe oczyszczanie, sięgasz po szczoteczki myjące czy preferujesz klasyczny sposób zmycia ze skóry twarzy resztek makijażu i zanieczyszczeń delikatną pianką lub żelem – dokładne oczyszczenie cery to podstawa porannej i wieczornej pielęgnacji. Ale czy kiedykolwiek wcześniej zastanawiałaś się nad tym, jakie znaczenie w tym procesie ma temperatura wody?

Pragnienie. Czy to prawda, że szklanka wody może zabić uczucie głodu?

W jakiej wodzie powinno się myć twarz?

Dermatolodzy są zgodni co do tego, że chłodna lub letnia woda jest najlepszym wyborem. Wysokie temperatury mogą przyczyniać się do zaogniania stanów zapalnych i innych powszechnych chorób skóry. Innym powodem, dla którego należy unikać mycia twarzy w gorącej wodzie jest to, że może ona usuwać naturalne substancje nawilżające skóry przez co staje się ona szorstka i przesuszona.

Czy zimna woda ujędrnia skórę?

Istnieje kilka zalet mycia twarzy w zimnej wodzie. Niskie temperatury mogą pomóc skórze na kilka sposobów. Przede wszystkim zmniejszyć poranną opuchliznę na twarzy. Zimna woda może powodować także zwężenie naczyń krwionośnych, co tymczasowo nada skórze jaśniejszy koloryt. To także sposób na to, by ujędrnić skórę i poprawić ukrwienie.

Mycie twarzy zimną wodą. Wady

Oprócz zalet mycia twarzy w zimnej wody, warto wziąć pod uwagę także inne, mniej optymistyczne kwestie. Niska temperatura wody może nie oczyścić skóry z bakterii i zanieczyszczeń w tak dokładny sposób. Pory skóry mogą reagować na zimno i kurczyć się. A to z kolei wpływa na niedokładne oczyszczenie i gromadzenie się w tych miejscach bakterii, sebum i innych zanieczyszczeń.

Kolejnym minusem jest pewien dyskomfort, który pojawia się podczas oczyszczania skóry zimną wodą. W szczególności dotyczy to osób, które mieszkają w chłodniejszym klimacie lub są szczególnie wrażliwe niskie temperatury. Wówczas mycie twarzy zimną wodą może nie być tak przyjemne. Zwłaszcza podczas mroźniejszych miesięcy.