Czy Wy też zauważyłyście, że w ostatnim czasie coraz więcej produktów na opakowaniach lub w reklamach podkreśla swoje bogate działanie przeciw zanieczyszczeniom? Patrząc kilka lat wstecz nie podkreślano aż tak mocno właśnie tej korzyści. Czy zanieczyszczenie powietrza i zmiany klimatyczne faktycznie mają wpływ na naszą cerę? Jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na skórę i jak się przed nim chronić?

Detoksykująca maseczka grejpfrutowa. Ma niesamowite działanie dla skóry!

Jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na skórę?

Trend na pielęgnację działającą przeciw zanieczyszczeniom wziął się z Azji. W dużych azjatyckich miastach skala zanieczyszczenia jest ogromna. Początkowo trend na tego typu pielęgnację pojawił się właśnie w tamtych krajach, jednakże powoli zmiany klimatu zaczynają dotyczyć nas wszystkich. Smog, mikroplastik i liczne zanieczyszczenia powietrza wpływają na nasze zdrowie, samopoczucie, a także… na stan naszej cery. Publikuje się coraz więcej badań, które pokazują, że coraz częściej pojawiają się u nas choroby skóry (jak chociażby trądzik), szybsze starzenie skóry oraz wypryski. Bardzo dużo zanieczyszczeń do naszego organizmu dostaje się poprzez… skórę! Równie dużo, co poprzez oddychanie. Zanieczyszczenia powodują, że równowaga między przeciwutleniaczami a wolnymi rodnikami zostaje zaburzona. Wolne rodniki pozbawiają nas witamin C i E, co powoduje stany zapalne i osłabienie bariery ochronnej skóry. Jednakże czy pielęgnacja przeciw zanieczyszczeniom jest w stanie uchronić nas przed negatywnymi skutkami?

Nocna pielęgnacja cery – redakcyjny przegląd najlepszych kosmetyków

Na jakie składniki warto zwracać uwagę w kosmetykach?

Skoro wiemy, jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na skórę, to teraz warto zastanowić się, jak możemy przeciwdziałać negatywnym skutkom. Przede wszystkim szukaj w składach kosmetyków przeciwutleniaczy. To właśnie one będą miały ogromny wpływ na barierę ochronną skóry. Najchętniej używane w kosmetyce przeciwutleniacze to witamina C, E oraz retinol, niacynamid oraz koenzym Q10. Przeciwutleniacze rozprawiają się z wolnymi rodnikami, dzięki czemu nie są one w stanie zniszczyć  cery. Bariera lipidowa skóry staje się mocniejsza i mniej wrażliwa na szkodliwe zanieczyszczenia w powietrzu. Poza przeciwutleniaczami, warto skórę nawilżać oraz chronić przed filtrami UV!