Retinol, czyli jedna z postaci witaminy A, to kosmetyk popularnie stosowany do walki z oznakami czasu. Ten dobroczynny składnik ma jednak bardzo szerokie zastosowanie, nie tylko przeciwzmarszczkowe. Podpowiadamy, jak stosować kosmetyki z witaminą A.

Co nam daje retinol?

Poprawia koloryt i jędrność skóry, jej elastyczność, wygładza jej strukturę, reguluje wydzielanie sebum.

Kiedy zacząć?

Kiedy tylko pojawi się potrzeba. Witamina A wcale nie rozleniwi skóry, mogą sięgać po nią już 20-parolatki. Oczywiście należy wybierać kosmetyki z niego mniejszym stężeniem retinolu. Składnik ten nie tylko zmniejsza zmarszczki, ale poprawia też koloryt skóry, zwęża pory i reguluje wydzielanie sebum. Często stosując kremy i żele przeciwtrądzikowe nie zdajemy sobie sprawy, że zawarty w nich składnik aktywny to witamina A lub jej pochodne, z tym, że w większym stężeniu. Niestety, samodzielne stosowanie tego typu specyfików przeciwtrądzikowych powinno odbywać się pod kontrolą dermatologa. Za to te słabsze wersje są dostępne na rynku powszechnie.

Jak często?

Dwudziestolatkom wystarczy stosowanie słabszych kosmetyków 2-3 razy w tygodniu. Po 35. roku życia dawki należy zwiększyć.

Skąd mam pewność, że kosmetyk zadziała?

Najlepiej kupować tzw. dermokosmetyki. Farmaceutka w aptece powinna pomóc nam dobrać odpowiedni krem do naszej skóry. Jeśli mamy poważniejsze problemy, powinnyśmy udać się do dermatologa, a nie szukać ratunku na własną rękę.

Pierwsze efekty działania widać już po paru miesiącach, wcześniej daje się zauważyć wyrównanie kolorytu cery.

Czy witamina A może podrażniać?

Kosmetyki z dużym stężeniem retinolu mogą powodować taką reakcję, jednak po paru dniach przerwy można wrócić do ich stosowania. Jeśli skóra nadal się buntuje, należy zmniejszyć stężenie retinolu. Kosmetyki które nie są uznawane za leki nie powinny wywoływać takich reakcji.