Jedna z pierwszych lekcji świadomej pielęgnacji twarzy mówi o tym, aby nigdy nie myć twarzy mydłem. Zasada ta utrwala się jeszcze bardziej, gdy spojrzymy na etykiety środków czyszczących. Bardzo często można przeczytać na nich napis: bez mydła. Wszystko to wskazuje na to, że mydło samo w sobie jest jedną z najgorszych rzeczy, które możemy nałożyć na skórę twarzy. Jednak wciąż w każdym supermarkecie i drogerii możemy natknąć się na półki, gdzie tych produktów jest pod dostatkiem.

Mycie twarzy mydłem – tak czy nie?

Aby zrozumieć, dlaczego mydło w kostce może być potencjalnie szkodliwe jako środek do mycia twarzy, najpierw spójrzmy na to, co w nim jest. Typowe kostki mydła zawierają sole alkaliczne kwasów tłuszczowych. Z jednej strony mydła oczyszczają skórę, ale mogą również prowadzić do jej nadmiernego wysuszenia i zaburzyć naturalne pH ze względu na ich wysoką zasadowość. A to może przyczynić się do zaburzenia równowagi bariery skóry. Dlatego też po zastosowaniu mydła cera często jest przesuszona i zaczerwieniona.

Innymi składnikami, których należy unikać, są parabeny i siarczany oraz wszystkie inne składniki pianotwórcze, które z jednej strony oczyszczają skórę, ale z drugiej działają na nią drażniąco. Z korzystania z mydła jako środka oczyszczającego, powinny zrezygnować przede wszystkim posiadacze cery suchej, naczynkowej i wrażliwej.

Głównym powodem, dla którego wiele osób nadal wybiera mydła w kostce, jest świadomość ekologiczna. Z punktu widzenia ochrony środowiska nie ma wątpliwości, że zużywają one mniej opakowań. Jednak zamiast „klasycznego” mydła lepiej postawić na naturalne produkty, które są pozbawione niebezpiecznych związków chemicznych. Dobrym rozwiązaniem będą delikatne środki czyszczące w kostce, w których składzie znajduje się na przykład: węgiel drzewny, który świetnie usuwa toksyny, sebum i inne zanieczyszczenia.

mydło do mycia twarzy AA
1

Mydło do delikatnej i wrażliwej skóry

AA

3,19 zł

Kup teraz
puder myjący yasumi
2

Puder o działaniu rozjaśniającym do demakijażu i oczyszczania cery

Yasumi

49,00 zł

Kup teraz
pianka do mycia twarzy lift4skin
3

Pianka w żelu do mycia twarzy i oczu

Lift4skin

23,99 zł

Kup teraz
naturalne szare mydło barwa cosmetics
4

naturalne szare mydło z ekstraktem z mniszka lekarskiego

Barwa Cosmetics

3,99 zł

Kup teraz
kostka myjąca do twarzy
5

Mydło do twarzy

Respire

40,00 zł

Kup teraz