Bez względu na to, jaka pogoda panuje za oknem, podstawą pielęgnacji skóry jest codzienne stosowanie kremów z filtrem. Ich znaczenia nie da się przecenić. Dzięki kosmetykom z SPF zapobiegamy przedwczesnemu starzeniu się skóry oraz znacząco minimalizujemy ryzyko zachorowania na raka skóry. Aby zapewnić sobie codzienną ochronę przeciwsłoneczną, wiele osób decyduje się na makijaż z dodatkowym filtrem SPF. To wygodne rozwiązanie, ponieważ dzięki produktowi 2 w 1 zapewniamy sobie wyrównanie kolorytu skóry i zatuszowanie drobnych niedoskonałości oraz gwarantujemy ochronę przed słońcem. Ale czy SPF w podkładach lub innych kosmetykach wystarczy?

Podkład z SPF: czy to wystarczy?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) brak ochrony przed promieniowaniem UV stanowi, zaraz obok palenia papierosów oraz picia alkoholu, jeden z najpoważniejszych czynników rakotwórczych. Niestety ankieta przeprowadzona przez Sun Regrets pokazuje, że tylko 19 procent respondentów stosuje filtry przeciwsłoneczne przez cały rok, a 78 procent przyznaje, że wychodzi na zewnątrz w słoneczny dzień bez kremu przeciwsłonecznego. Biorąc pod uwagę te dane, stosowanie podkładu z dodatkiem SPF wydaje się być dosyć pozytywną informacją. Niestety wszystko zależy od tego, jaką ilość produktu zaaplikujemy na twarz oraz co zrobimy z innymi częściami ciała, które również są narażone na działanie promieni słonecznych.

Latem nie możesz zapomnieć o ochronie skóry. Koniecznie zaopatrz się w ten kosmetyk – teraz kupisz go taniej!

Problem z podkładami i koloryzującymi kremami nawilżającymi niekoniecznie polega na tym, że SPF nie jest wystarczająco wysoki, ale na tym, że ludzie nie stosują wystarczającej ilości, aby osiągnąć zalecaną [wymaganą ilość], aby faktycznie uzyskać ochronę ­– wyjaśniła w rozmowie z Well and Good dermatolog dr Elizabeth K. Hale. Dodatkowo dochodzą także inne czynniki, jak chociażby brak odpowiedniej ochrony wokół linii włosów, na uszach, karku oraz dekolcie. Dodatkowo, gdy w ciepły dzień nasze ramiona i nogi pozostają odsłonięte – zawsze powinniśmy stosować balsamy z SPF, które ochronią te części ciała przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Chociaż stosowanie podkładu z SPF nie jest złe, to ilość, którą zwykle nakładasz w celach kosmetycznych, nie wystarcza, aby zapewnić skórze ochronę, której potrzebuje. Zamiast tego zastosuj się do zaleceń ekspertów i najpierw nałóż krem przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania, a następnie wykonaj makijaż. Jeśli podkład został wzbogacony o filtr – zyskasz dodatkową korzyść.