Produkty do pielęgnacji skóry, niezależnie od tego czy są stworzone na bazie olejków eterycznych, naturalnych składników czy sztucznych aromatów – zawszę mogą powodować reakcje alergiczne. Kosmetyki dostępne na rynku, zanim trafią na półki sklepowe muszą otrzymać raport bezpieczeństwa produktu kosmetycznego. Produkty są więc przebadane, jednak nigdy nie możemy być pewne jak na dany składnik zareaguje nasza skóra. Alergia na kosmetyki może zdarzyć się każdemu. Aby uniknąć podrażnień, zaczerwienienia skóry i innych nieprzyjemnych skutków ubocznych – warto wykonać domowy test płatkowy.

Alergia na kosmetyki – jak uchronić się od problemu

Test płatkowy, który możemy wykonać w domu jest bardzo łatwy do przeprowadzenia. Polega na nałożeniu niewielkiej ilości kosmetyku na dany obszar skóry. Celem jest sprawdzenie tego, w jaki sposób zareaguje ona na składniki zawarte w produkcie. Warto wykonać tę czynność. Ponieważ pomoże ona uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w postaci wyprysków i podrażnień skóry. Zawsze istnieje ryzyko, że dany składnik nie zadziała w sposób odpowiedni. Nawet jeśli nie jesteś posiadaczką cery wrażliwej.

Przetłuszczanie się włosów może powodować ich wypadanie

Alergia na kosmetyki może objawić się również po pewnym czasie. Nawet jeśli długo stosujemy dany kosmetyk, nie oznacza to, że zawsze będzie on dla nas odpowiednim produktem do pielęgnacji. Test płatkowy nie zastąpi oczywiście wizyty u profesjonalisty. Lekarz dermatolog wykonuje profesjonalne testy na uczulenie. Jednak domowy sposób sprawdzi się w szczególności w przypadku, kiedy chcemy wprowadzić do pielęgnacji nowy kosmetyk. Warto zwrócić szczególną uwagę na produkty z substancjami aktywnymi – kwasami czy witaminami. Alergia na kosmetyki może objawić się również, kiedy stosujemy domowe przepisy np. na maseczki czy kremy. Zawarte w nich ziołowe ekstrakty i olejki także mogą podrażnić skórę.

Alergia na kosmetyki – wykonaj test płatkowy

Czasami stężenie składników aktywnych lub ich pewne połączenia mogą być nieodpowiednie dla Twojej skóry. Aby to sprawdzić wykonaj prosty test:

Wybierz miejsce, w którym skóra jest szczególnie delikatna np. wewnętrzna część przedramienia lub z boki szyi. Upewnij się, że miejsce to jest dokładnie oczyszczone i suche. To bardzo ważne, ponieważ jeśli nałożony jest już inny kosmetyk, np. krem lub balsam, testowany produkt może połączyć się z nim i wystąpi reakcja alergiczna z powodu wymieszania składników z różnych kosmetyków. Taki test nie da wówczas adekwatnego wyniku.

Jeśli skóra jest dokładnie oczyszczona z zanieczyszczeń, ale także innych kosmetyków, weź odrobinę testowanego produktu i nałóż niewielką ilość na dany obszar skóry. Odczekaj 24 godziny – jeśli po tym czasie nie wystąpi żadna reakcja alergiczna, oznacza to, że kosmetyk jest bezpieczny dla Twojej skóry. W przypadku silnych preparatów, warto ponawiać aplikację, co kilka godzin, aby upewnić się, czy kosmetyk na pewno nie podrażni skóry twarzy.

Jeśli w trakcie testowania poczujesz pieczenie, zaczerwienienie lub swędzenie – natychmiast zmyj produkt ze skóry i nigdy ponownie go nie stosuj.