Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło ci się zmagać z infekcją dróg moczowych, np. z zapaleniem pęcherza, na pewno doskonale pamiętasz, z jakim dyskomfortem i bólem się to wiąże (mimo że wolałabyś raz na zawsze o tym zapomnieć). Zakażenie układu moczowego to infekcja, którą według danych połowa kobiet przechodzi przynajmniej raz w życiu. Niestety, nawroty tego typu zachorowań są bardzo powszechne.

Okazuje się, że aż 1/3 kobiet, która zmaga się z powracającymi infekcjami dróg moczowych, sama jest sobie winna. Wszystkiemu winien brak odpowiedniej higieny intymnej, a mówiąc dokładniej – pewien konkretny błąd popełniany podczas wizyty w toalecie. Mówiąc jeszcze dosadniej – chodzi o sposób, w jaki kobiety podcierają się po skorzystaniu z toalety. Okazuje się, że aż 33 proc. kobiet podciera się od tyłu ku przodowi, co znacznie zwiększa ryzyko nieprzyjemniej infekcji.

NOWA (I BARDZO GROŹNA) MODA WŚRÓD KOBIET. WKŁADAJĄ SOBIE DO POCHWY…

Dr Luke Powles z brytyjskiego centrum medycznego Bupa UK wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje:

Kobieca cewka moczowa oraz odbyt są położone dość blisko siebie. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest podcierać się od przodu do tyłu. W przeciwnym razie istnieje ryzyko przenoszenia kału z odbytu do cewki moczowej. Bakterie w cewce mogą wywołać zakażenie układu moczowego.

CASSANDRA BANKSON – YOUTUBERKA Z TRĄDZIKIEM MA DWIE POCHWY!

Na szczęście większość, bo prawie 70 proc. kobiet doskonale zdaje sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie za sobą niewłaściwie podcieranie się po wizycie w toalecie, ale mimo wszystko 33 proc. to bardzo wysoki odsetek. Jeśli zaliczasz się do grona kobiet, które notorycznie zmagają się z bolesnymi infekcjami, być może powinnaś zwrócić szczególną uwagę na swoją higienę intymną i wprowadzić w życie pewne istotne zmiany.