Codzienna rutyna pielęgnacyjna może przynieść wiele dobrego naszej skórze – serum, krem, krem pod oczy, olejek – wszystkie te kroki przybliżają nas do osiągnięcia celu w postaci gładkiej, nawilżonej i promiennej skóry, ale czy wiesz, że aby maksymalnie wydobyć skuteczność każdego z tych produktów, musisz pamiętać nie tylko o kolejności ich nakładania, ale też o czasie, który powinnaś odczekać między aplikacją kolejnych warstw?

ZOBACZ TEŻ: CZYM SĄ CERAMIDY I DLACZEGO TWOJA SKÓRA TAK BARDZO ICH POTRZEBUJE

Jak długo powinno się wstrzymać zanim sięgniemy po kolejny słoiczek z kosmetykiem? Cóż, nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ale większość ekspertów jest zgodna co do tego, że skóra potrzebuje trochę czasu, by składniki zawarte w kosmetykach mogły się całkowicie wchłonąć. Nie ma dowodów na to, że odczekanie określonego czasu zwiększa skuteczność kosmetyków tłumaczy dermatolog Kristina Goldenberg. Zazwyczaj zaleca się odczekanie około minuty między kolejnymi produktami – takimi jak krem z filtrem czy serum. Chodzi o to, by skóra miała czas na wchłonięcie składników – dodaje.

Wiele formuł kosmetyków jest przystosowanych do tego, by nakładać je warstwowo, ale dermatolog radzi, by dać skórze pewien odstęp, by mogła w pełni wykorzystać działanie każdego z kosmetyków i nie została nadmiernie przeciążona, co może skutkować m.in. zatkanymi porami.

Oczywiście nie musisz stać z zegarkiem w dłoni, ale dobrze jest poczekać aż produkt wyschnie na skórze – daj sobie około 30 do 60 sekund. Niestety nie ma magicznej liczby, ponieważ każda skóra jest inna – wszystko zależy od typu certy i jakości produktu.

W świecie pielęgnacji są też pewne produkty, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę – filtry przeciwsłoneczne oraz kosmetyki do leczenia trądziku. Kiedy filtry mieszają się z innymi produktami stają się rozcieńczone i mniej skuteczne – wyjaśnia dermatolog Sejal Shah.

ZOBACZ TEŻ: JAK POZBYĆ SIĘ ZASKÓRNIKÓW. OTO SKUTECZNY PLAN DZIAŁANIA

Jeśli w Twojej rutynie pielęgnacyjnej znajdują się kosmetyki na trądzik, tu również trzeba uważać. Leki na trądzik muszą być w pełni wchłonięte przez skórę, zanim nałożymy na nią kolejne produkty – dodaje dermatolog. Podczas leczenia trądziku, trzeba uważać, by aktywne składniki miały szanse dostać się do głębszych warstw skóry, by leczenie było skuteczne. Dopiero wówczas można rozpocząć aplikację kremu.

Co Wy na to?