Ciało sygnalizuje nasz stan zdrowia na wiele sposobów. Jednym z nich jest wygląd skóry. Wypryski, jej koloryt oraz wszelkie zmiany, jakie w niej zachodzą mogą świadczyć o problemie zdrowotnym. Również kondycja włosów nie jest bez znaczenia. Wypadanie może oznaczać brak witamin lub chorobę skóry. Kolejny sygnał, o którym raczej mało kto wie, to zapach, jaki wydajemy.

Są takie zapachy, które szczególnie powinny nas zaniepokoić. Jeżeli je zignorujesz, możesz mieć w przyszłości poważny problem. Na jakie zapachy trzeba zwracać uwagę?

GINEKOLOŻKA ZAUWAŻYŁA COŚ DZIWNEGO U SWOICH PACJENTEK. NIE MA SIĘ CZEGO WSTYDZIĆ

Silny zapach uryny

Każdy wie, jak pachnie jego mocz. Przeważnie woń nie jest zbyt silna. Jeżeli nagle zauważysz zmianę, to znaczy, stanie się znacznie intensywniejsza – wręcz przytłaczająca, przyczyn może być kilka. Jedną z nich jest zmiana diety. Ale intensywny zapach uryny równie dobrze może być sygnałem, że masz infekcję dróg moczowych, która wymaga leczenia antybiotykami.

Nieprzyjemny, silny zapach potu

Jeżeli wydzielasz pot o intensywniejszej niż dotychczas woni z okolic intymnych i pach, możesz mieć problemy z trawieniem. Skonsultuj to z lekarzem.

Okropny poranny oddech

Nie oszukujmy się. Oddech żadnej z nas nie ma nic wspólnego z zapachem poziomek. Przeważnie jest dość obrzydliwy. Ale kiedy spostrzeżesz, że jest on wyjątkowo paskudny, niewykluczone, że chodzi o infekcję bakteryjną. Prawdopodobnie została spowodowana tym, że niedokładnie szczotkujesz zęby.

Słodki oddech

Ktoś może zapytać, co jest złego w słodkim oddechu? Niestety może wskazywać na to, że jesteś cukrzykiem. Słodki oddech jest sygnałem świadczącym o tym, że twój organizm nie radzi sobie z kontrolowaniem cukru.

Woń rozkładającej się ryby

Jeżeli tak kojarzy ci się zapach wydobywający się z okolic intymnych, niewykluczone, że masz chlamydię – dolegliwość przekazywaną drogą płciową.

6 OBJAWÓW MIESIĄCZKI, KTÓRE NIE SĄ NORMALNE. NIE UKRYWAJ ICH PRZED GINEKOLOGIEM

Kwaśny zapach

Wydobywający się z okolic intymnych kwaśny, octowy zapach również wskazuje na problem zdrowotny. Na przykład bakteryjne zapalenie pochwy. Koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.

Woń zgnilizny

Jeżeli masz wrażenie, że z twoich okolic intymnych wydobywa się woń zgnilizny, możliwe, że w twojej pochwie coś utkwiło. Na przykład tampon. To rzadko spotykane przypadki, ale lepiej to sprawdzić.