Najczęstszymi przyczynami powstawania zmarszczek i przyspieszonego procesu starzenia się skóry są: ekspozycja na słońce, pomijanie stosowania kremów z filtrem przeciwsłonecznym oraz nieodpowiednia pielęgnacja. Oczyszczanie skóry, tonizowanie i nawilżanie to trzy podstawowe kroki, które każda z nas powinna wdrożyć do codziennej porannej i wieczornej rutyny pielęgnacyjnej. Dużą rolę odgrywa także dieta. Jeśli jest ona uboga w składniki mineralne i witaminy szybko odbije się to na naszym zdrowiu i kondycji cery. Przedwczesne starzenie się skóry może objawiać się na wiele sposobów – poznaj oznaki, aby wiedzieć czy Twoje codzienne nawyki nie oddalają Cię od promiennej, zdrowej cery.

Sfermentowana pielęgnacja – rewolucyjne odkrycie w drodze do gładkiej, promiennej skóry

Przedwczesne starzenie się skóry – jakie są oznaki

Zwykle już po 30 roku życia na naszej twarzy zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki wokół oczu oraz na czole. Oczywiście dużą rolę odgrywa tu genetyka i niektóre z nas mogą długo nie zauważać drobnych linii na swojej twarzy. Podczas gdy inne kobiety dopatrzą się drobnych zmarszczek już w młodym wieku. Najlepszym sposobem na to, aby ograniczyć ich widoczność jest stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym przez cały rok. Promieniowanie słoneczne wpływa na kondycję naszej cery, znacząco ją pogarszając. Jeśli nie stosujemy odpowiedniej ochrony bardzo szybko zauważymy ciemne plamy i pogłębiające się linie – w szczególności wokół oczu oraz na czole.

Proces starzenia się skóry ogranicza jej zdolność do naturalnego usuwania martwych komórek naskórka. W rezultacie cera zaczyna wyglądać na zmęczoną. Jest matowa i poszarzała. Brak jej blasku i równego kolorytu. Najlepszym sposobem na to, by odzyskać świeży i promienny wygląd jest regularne wykonywanie peelingów. Wystarczy 1-2 razy w tygodniu, by poprawić wygląd cery.

Pielęgnacja ust jest tak samo ważna jak dbanie o stan naszej cery. Wraz z wiekiem zanika kolagen, który jest głównym składnikiem tkanki łącznej. To on zapewnia skórze jędrność, gęstość i elastyczność. Stopniowy spadek wraz z wiekiem powoduje, że skóra staje się wiotka i zaczynają pojawiać się zmarszczki. Dotyczy to również naszych ust. Dlatego nie pomijaj ich podczas pielęgnacji. Stosuj nawilżające balsamy, peelingi i maseczki, by jak najdłużej cieszyć się ich pełnym, jędrnym wyglądem.

Dermatolodzy i eksperci od pielęgnacji skóry powtarzają to do znudzenia – krem, serum, ampułki i maski stosuj nie tylko na skórę twarzy, ale pamiętaj o ich aplikacji na szyję i dekolt. To tutaj zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki starzenia. Skóra zaczyna się marszczyć i jest mniej elastyczna. Dlatego pamiętaj o kompleksowej pielęgnacji i nie ograniczaj się wyłącznie do tego, by zadbać o stan cery.

Podobnie jak w przypadku ust i dekoltu – przedwczesne starzenie się skóry jest widoczne również na naszych dłoniach. Pomarszczone, z widocznymi żyłami i przebarwieniami nie wyglądają estetycznie. Może to być spowodowane wieloma czynnikami takimi jak: nieodpowiednia dieta, palenie papierosów, genetyka oraz brak odpowiedniej pielęgnacji. Częste stosowanie balsamu do rąk to z pozoru mało istotne zajęcie. Jednak to bardzo ważne, aby stosować go regularnie. Możesz także sięgnąć po przepisy na domowe maseczki i peelingi.