Związki te stanowią podstawowy budulec lipidów skórnych, dlatego też wykazują wielokierunkowe działanie. Dodatkowo mogą być używane w pielęgnacji każdego typu cery, również wrażliwej czy atopowej. Dlaczego warto stawiać na naturalny krem z ceramidami? Podpowiadamy.

Czym są ceramidy?

Ceramidy to związki z grupy lipidów, które naturalnie występują w ludzkiej skórze i tworzą w niej warstwę rogową. Jej zadaniem jest ochrona głębszych struktur przed wnikaniem do nich drobnoustrojów, zanieczyszczeń, a także innych patogenów.

Ich udział jest więc istotny w utrzymaniu prawidłowej homeostazy skóry. Ze względu na to, że ceramidy są spoiwem, które wypełnia przerwy międzykomórkowe w warstwie rogowej, ich właściwościami zainteresowały się firmy kosmetyczne. Obecnie związki te można znaleźć w różnych preparatach, takich jak krem, balsam do skóry suchej, tonik, a nawet w szamponach czy odżywkach.

Naturalny krem z ceramidami a nawilżenie twarzy

Naturalny krem z ceramidami ma działanie nawilżające, a dodatkowo chroni naskórek przed nadmierną utratą wilgoci. Tworzy na naszej skórze niewidzialną warstwę ochronną, która zapobiega utracie wody z głębszych struktur. Z tego powodu do kremu z ceramidami dodaje się składniki nawilżające.

Wśród najpopularniejszych tego typu związków wymienia się kwas hialuronowy, czyli silnie higroskopijną substancję, która również naturalnie występuje w naszym organizmie i wiąże wodę w głębokich warstwach skóry. Zastosowanie tych dwóch składników w kremie zapewnia nam więc kompleksowe nawilżenie i ochronę cery.

Naturalny krem z ceramidami a pielęgnacja skóry wrażliwej i atopowej

Naturalny krem z ceramidami może być używany w pielęgnacji każdego typu cery. Jest jednak szczególnie doceniany przez posiadaczki skóry suchej, atopowej, wrażliwej i naczynkowej. Zapewnia on im nie tylko właściwe nawilżenie, ale także ochronę przed szkodliwymi czynnikami drażniącymi.

Utworzona z ceramidów bariera hydrolipidowa chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV, niskie i wysokie temperatury, zanieczyszczenie powietrza, mróz czy smog, które mogą negatywnie odbić się na stanie naszej cery, zwłaszcza jeśli jest ona wrażliwa na takie bodźce.

Naturalny krem z ceramidami a zmarszczki

Kolejnym powodem, dla którego warto stawiać na naturalny krem z ceramidami, jest jego pozytywny wpływ na skórę z pierwszymi oznakami starzenia. Często niewielkie zmarszczki są spowodowane niewłaściwym nawodnieniem, przesuszeniem i zmniejszeniem grubości naskórka. Ceramidy mogą pomóc odbudować warstwę hydrolipidową, utrzymać właściwy poziom nawilżenia i zabezpieczyć skórę przed szkodliwymi czynnikami.

Ceramidy mają również działanie antyoksydacyjne, to znaczy, że redukują wolne rodniki odpowiedzialne za uszkadzanie włókien kolagenowych, a więc powstawanie zmarszczek. Dodatkowo niewystarczająca ilość ceramidów powoduje, że skóra staje się wiotka, traci jędrność i szybciej pojawiają się na niej zmarszczki.

Komu polecany jest naturalny krem z ceramidami?

Naturalny krem z ceramidami to produkt, który świetnie sprawdzi się w pielęgnacji każdego typu cery. W przypadku suchej, wrażliwej czy atopowej pomaga odbudować jej barierę hydrolipidową. Z kolei u posiadaczek cer mieszanych i tłustych może zmniejszyć produkcję sebum przez właściwe nawilżenie skóry.

Po krem z ceramidami mogą sięgnąć również osoby zmagające się z trądzikiem, ponieważ często problemy skórne są spowodowane uszkodzoną barierą hydrolipidową naskórka, przez którą przenikają bakterie mogące powodować stany zapalne.

 

Artykuł partnera