Wykonywany w pośpiechu demakijaż może doprowadzić do pojawienia się podrażnień i zaczerwienienia na delikatnej skórze twarzy, a mocne tarcie wrażliwych obszarów wokół oczu tylko przyspiesza proces pojawienia się pierwszych zmarszczek. Umiejętne usuwanie makijażu i zanieczyszczeń to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych – ważna jest odpowiednia technika, kolejność stosowanych kosmetyków oraz ich jakość.

Demakijaż: jak go wykonać krok po kroku i zyskać czystą i promienną cerę

Podczas oczyszczania twarzy nie spiesz się i traktuj swoją skórę z troską, której wymaga i na którą zasługuje. Energiczne pocieranie, drapanie lub szorowanie nie powinno mieć miejsca. Mocne tarcie generuje zaczerwieniania i pogłębia zmarszczki. Zamiast tego wykonaj delikatny, powolny i relaksujący masaż. Zastosuj delikatny środek myjący, ale nie spłukuj go natychmiast. Nanieś go na skórę i odczekaj kilka minut, by mieć pewność, że miał czas odpowiednio zadziałać i rozpuścić wszelkie zanieczyszczenia, sebum i resztki kosmetyków.

Płatki do demakijażu oczu – przepis na naturalny kosmetyk z witaminą E i olejkiem jojoba

Zanim zaczniesz proces oczyszczania, pamiętaj o tym, aby podpiąć włosy. Dzięki temu dokładnie oczyścisz obszar wokół skroni i uszu oraz unikniesz pojawienia się nowych wyprysków, ponieważ naturalne olejki i sebum ze skóry głowy nie przeniosą się na cerę i nie zatkają porów.

Stosowanie peelingów raz lub dwa razy w tygodniu przywróci cerze naturalny blask i miękkość oraz dokładnie oczyści ją z martwych komórek skóry. Jeśli jednak Twoja skóra jest wrażliwa i podatna na podrażnienia i wysuszenie – unikaj tradycyjnych peelingów mechanicznych, a zamiast tego sięgnij po enzymatyczne odpowiedniki, które delikatnie rozpuszczają zanieczyszczenia i działają na powierzchni skóry zwężając pory i redukując zaskórniki.

Domowa woda micelarna – czysta skóra bez podrażnień

Czego unikać podczas demakijażu

Chusteczki do demakijażu powinny być doraźnym rozwiązaniem, na przykład gdy jesteś w podróży lub na kempingu. W ten sposób nie oczyścisz dokładnie skóry, a pozostawione na skórze resztki mogą spowodować zatkanie porów i pojawienie się wągrów, zaskórników i wyprysków. Podobna zasada dotyczy mydła. Nie jest to środek przeznaczony do profesjonalnego oczyszczania skóry twarzy – wysusza ją i zmienia równowagę pH. Jeśli do demakijażu włączymy wodę micelarną pamiętajmy o tym, aby ostatni płatek kosmetyczny, którego zużyjemy był prawie zupełnie czysty. Aby zadbać o ekologiczne rozwiązania – warto stosować materiałowe waciki wielokrotnego użytku.