W dobie pandemii wiele mówi się o higienie dłoni. Odkażanie ich i dokładne mycie stało się absolutną podstawą, która ma pomóc zachować nam bezpieczeństwo i sprawić, że nie będziemy narażeni na zarażenie COVID-19. Higiena dłoni jest bardzo ważna, ale czy jesteś pewna, że robisz to dobrze i nie pomijasz żadnego miejsca? Większość z nas zapomina o wyczyszczeniu tej części!

Kojący krem z nagietkiem. Lekarstwo na popękaną i szorstką skórę dłoni

Higiena dłoni

W ciągu doby nasze dłonie chwytają, przesuwają, ściskają, dotykają dziesiątki przedmiotów. Wśród nich jedne z najbrudniejszych rzeczy – klawiatura oraz telefon komórkowy. O skutkach nieprawidłowej higieny rąk mówiło się bardzo dużo na samym początku pandemii. To dzięki stałej dezynfekcji i prawidłowemu myciu można zminimalizować ryzyko zarażenia koronawirusem. Woda, mydło i ręcznik powinno dla nas być absolutnym minimum. Jednakże nawet ono nie zapewni nam całkowitej czystości. Zwłaszcza jeśli podczas mycia dłoni zapomnisz o… przestrzeni pod paznokciami.

Idealny kosmetyk na odżywienie oraz nawilżenie Twoich dłoni. Prosty, naturalny skład!

Przestrzeń pod paznokciami

Przez wiele lat uważano, że największe siedlisko bakterii na naszych dłoniach to linie papilarne. To właśnie tam miały znajdować się kolonie mikrobów, które miały mieć idealne ku temu warunki. Z opuszków palców miały się przenosić w głąb organizmu (np. podczas jedzenia nieumytymi rękami) i sprawiać, że będziemy chorować na katar, grypę czy zapalenie płuc. Wszystko zmieniło badanie z lat 80. Jego wyniki pokazały nam, że na małej powierzchni pod paznokciem znajduje się tyle samo bakterii, co na liniach papilarnych całej dłoni. Warunki pod paznokciem są wręcz idealne dla mikrobów środowisko – wilgoć i swoista ochrona przed detergentami pozwalają im się szybko namnażać. Zbadano także pod którymi paznokciami kryje się więcej baterii – sztucznymi czy naturalnymi. Wyniki jasno pokazały, że o wiele trudniejsze w utrzymaniu higieny są sztuczne paznokcie. Ważna jest także wielkość płytki – im dłuższa, tym cięższa w doczyszczeniu. Higiena dłoni jest dla nas teraz kluczowa, dlatego warto zadbać o to, aby czyścić je dokładnie. W ten sposób bakterie nie będą miały szansy się rozwinąć!