Manicure hybrydowy cieszy się ogromną popularnością już od kilku lat. Jest trwały i wygląda bardzo efektownie. Zestaw do samodzielnego zrobienia hybryd jest dostępny w wielu internetowych sklepach, nic więc dziwnego, że kobiety uwielbiają ten sposób dbania o wygląd paznokci. Jest łatwy w wykonaniu i możemy cieszyć się pięknymi paznokciami bez wychodzenia z domu i umawiania wizyty w salonie kosmetycznym. Jednak nieprawidłowa pielęgnacja i źle zrobiony manicure może być przyczyną poważnych konsekwencji. Uczulenie na hybrydę może objawić się niezależnie od tego, czy lakier nakładamy po raz pierwszy, czy też wykonujemy ten zabieg regularnie. Jakie są objawy uczulenia na hybrydę i jakie mogą być tego konsekwencje? I przede wszystkim jak wyleczyć uczulenie i szybko pozbyć się problemu?

6 wyjątkowo zaskakujących trendów w stylizacji paznokci na 2021 rok!

Uczulenie na hybrydę – objawy

Niestety przypadków wystąpienia reakcji alergicznej na manicure hybrydowy pojawia się coraz więcej. Może wystąpić nie tylko u osób, które wykonują zabieg po raz pierwszy. W grupie ryzyka są nie tylko osoby z wrażliwą skórą. Uczulenie na hybrydę może wystąpić nawet wówczas, gdy wykonujesz zabieg regularnie. Pierwsze objawy mogą nastąpić już kilka godzin po nałożeniu lakieru. Jeśli zauważysz, że skóra wokół paznokci jest zaczerwieniona, zaczyna swędzieć, łuszczy się i pojawiają się małe pęcherzyki – to pierwszy sygnał, który świadczy o problemie.

Innymi, poważniejszymi skutkami uczulenia jest pojawienie się opuchlizny wokół palców i odczuwanie bólu. A w najgroźniejszych przypadkach może dojść do oddzielnie się płytki paznokcia od łożyska. Dlatego już wówczas, gdy zauważysz pierwsze objawy nie ryzykuj i szybko ściągnij lakier. Czekanie na to, aż objawy uczulenia się nasilą, prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Podczas zdejmowania lakieru nie używaj acetonu, który może nasilić objawy. Ściągnij lakier za pomocą frezarki lub pilnika. Jeśli zaczerwienienie i opuchlizna będą się utrzymywać konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty.

Uczulenie na hybrydę – jakie są przyczyny

Uczulenie na hybrydy może mieć wiele przyczyn. Jedną z najczęstszych jest źle wykonany manicure. Bardzo często dochodzi do tego w sytuacji, kiedy kobiety decydują się na samodzielne nałożenie lakieru, bez wcześniejszego przygotowania. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej pamiętaj o tym, aby bardzo dokładnie nałożyć lakier, nie wychodząc przy tym poza płytkę paznokcia. Zalane skórki mogą mieć nieprzyjemne konsekwencje, w szczególności wówczas, gdy są zaczerwienione lub podrażnione od piłowania pilnikiem.

Niedostateczne utwardzenie lakieru może skutkować wystąpieniem alergii. Proces polimeryzacji czyli zmiana lakieru ze stanu płynnego w stały jest tu bardzo istotna. Jeśli chcesz wykonać manicure hybrydowy w domu zainwestuj w dobrą lampę.

Lakier nie może być utwardzony tylko z wierzchu, ponieważ kontakt płynnego lakieru hybrydowego z płytką paznokcia może skutkować niebezpieczną reakcją, która doprowadzi do przykrych konsekwencji. Wybierz lampę o mocny nie mniejszej niż 48W. Bardzo istotne są również przerwy od wykonywania manicure hybrydowego. Za każdym razem, gdy zdecydujesz się ściągnąć stary lakier, zrób przerwę od nałożenia go po raz kolejny. Paznokcie muszą mieć czas na regenerację i odpoczynek.

Inną przyczyną wystąpienia uczulenia może być jeden ze składników lakieru hybrydowego. Każdy taki produkt zawiera certyfikat bezpieczeństwa wymagany w krajach europejskich i został przebadany pod kątem wpływu na ludzką skórę. Ale nie gwarantuje to stu procentowego bezpieczeństwa, ponieważ uczulenie może objawić się nieoczekiwanie. Trzeba też pamiętać o tym, że reakcja alergiczna może objawić się na składnik, który jest dopuszczony do składu lakieru. W szczególności jest to bardziej prawdopodobne u osób, które posiadają wrażliwą i delikatną skórę.

Jak leczyć uczulenie na hybrydę

Po pierwsze, zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów, ściągnij lakier za pomocą pilniczka lub frezarki. Zrób to bardzo delikatnie, ale nie zwlekaj, ponieważ reakcja alergiczna może szybko się pogłębić i doprowadzić do poważniejszych konsekwencji. Skórę wokół paznokci posmaruj kremem z panthenolem lub witaminą A. Możesz także zrobić okład z rumianku. Jeśli stan zapalny nadal się utrzymuje, konieczna jest wizyta u lekarza, który zleci wykupienie leków odczulających.

Manicure na ciepło – 5 powodów, dla których warto skusić się na zabieg

Po wystąpieniu reakcji alergicznej powinnaś odczekać co najmniej pół roku od ponownego nałożenia hybrydy. Jednak wcześniej zaleca się wymianę wszystkich produktów. W szczególności lakierów, które mogą zawierać w sobie niebezpieczny dla Ciebie składnik oraz zainwestowanie w dobrą lampę do utwardzania.