Dbając o swoje zdrowie warto nie tylko regularnie się badać, uprawiać sport i dobrze się odżywiać, ale również… dokładnie obserwować swój organizm. Sposobem na sprawdzenie, czy nie dzieje się z tobą nic niepokojącego, jest m.in. wnikliwe przyjrzenie się swoim paznokciom.

Już nie migdałowe ani kwadratowe. Teraz wszystkie kobiety nadają swoim paznokciom TEN kształt

Co paznokcie mówią o zdrowiu organizmu?

Białe plamki na paznokciach

Z tym problemem boryka się wiele osób – chodzi o nieestetyczne plamy, zwane również wykwitami. Fachowo nazywa się to leukonychią, czyli bielactwem paznokci. Plamki mogą być po prostu pęcherzykami powietrza, które pojawiły się na płytce wskutek urazu mechanicznego. Jednak zwykle są reakcją organizmu na niedobór ważnych dla zdrowia pierwiastków; przede wszystkim wapnia, a także żelaza i cynku. Białe plamy niekiedy oznaczają również, że organizmowi brakuje białka czy witaminy C. Mogą pojawić się w okresie osłabienia (np. po chorobie czy menstruacji) albo jako efekt złej przemiany materii. Uwaga! Kwitnienie paznokci niekiedy bywa skutkiem jedzenia zbyt wielu słodyczy.

Co może pomóc: Zmodyfikuj swoją dietę, dbając o to, aby nie brakowało w niej cennych pierwiastków i witamin.

Paznokcie kruche i łamliwe

To z pewnością nie jest naturalny objaw i może świadczyć o różnych zmianach chorobowych. Niekiedy kruche i łamliwe paznokcie sygnalizują cukrzycę i problemy z tarczycą, ogólne osłabienie, bywają także skutkiem niewłaściwej diety (ubogiej w świeże warzywa i owoce), anemii czy zaburzeń układu krążenia. W ten sposób organizm może również dawać ci sygnał, że brakuje mu krzemu albo magnezu. Kruche paznokcie niekiedy bywają reakcją na stosowanie zmywaczy z acetonem.

Co może pomóc: Zadbaj o zbilansowaną dietę (postaraj się włączyć do niej produkty z żelatyną, które wzmocnią paznokcie), sprzątaj i zmywaj w ochronnych rękawiczkach, wzmacniaj płytkę olejkiem rycynowym i maścią z witaminą A.

Rozdwojona płytka paznokci

Chodzi o proces oddzielenia się zewnętrznej części paznokcia od części łożyskowej. Ten stan może być wynikiem niewłaściwej pielęgnacji (np. zbyt intensywnego piłowania paznokci ostrym pilnikiem), częstego kontaktu z chemikaliami, osłabienia czy nieprawidłowej diety, w której brakuje mikro- i makroelementów oraz witamin. Ale to nie wszystko – jeśli paznokcie się rozdwajają, może być to efekt zakażenia grzybiczego albo gorszej kondycji układu rozrodczego.

Co może pomóc: Na rozdwojone paznokcie najlepsze będą: oliwa z oliwek, koper włoski, siemię lniane, parafina, zielony ogórek i sok z cytryny – w każdym przypadku należy przygotować specjalną mieszankę i zanurzyć w niej dłonie na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Dobre efekty da również stosowanie specjalnych odżywek na rozdwojone paznokcie.

Przebarwienia na paznokciach

Jeśli masz częstą styczność z chemikaliami albo przyjmujesz leki, twoje paznokcie mogą zmienić kolor. Ale przyczyny należy upatrywać również gdzie indziej. Jeżeli płytka jest żółta, uważaj, ponieważ może być to objaw choroby wątroby, nerek czy płuc. Paznokcie zmieniają barwę na żółtą w przypadku infekcji grzybiczej, a także, gdy często stosujesz ciemne lakiery lub przyjmujesz produkty z beta-karotenem. Czerwonawy odcień płytki może świadczyć o kłopotach z krążeniem, natomiast czarne plamki są zazwyczaj zmianami barwnikowymi, które powstają na skutek urazu. Gdyby jednak ich przybyło, warto je zbadać, ponieważ niekiedy mogą świadczyć o czerniaku, czyli nowotworze wywodzącym się z komórek barwnikowych skóry.

9 sposobów na zdrowe i piękne paznokcie

Poprzeczne kreski na paznokciach

Zwykle są efektem choroby skóry, np. łuszczycy, infekcji albo grzybicy paznokci. Bywają reakcją organizmu na osłabienie, zwłaszcza po ciężkich chorobach zakaźnych. Z kolei nierówne pofałdowanie płytki zdradza ciężkostrawną dietę i kłopoty z układem pokarmowym. Jeśli do tego poprzeczne kreski są czarne, mogą być reakcją organizmu na substancje toksyczne, gdy np. przyjmujesz leki chemoterapeutyczne. Nie zawsze jednak poprzeczne rowki świadczą o problemach ze zdrowiem. Niekiedy pojawiają się po prostu, gdy manicure został wykonany nieumiejętnie, a zwłaszcza jeśli wycięto skórki w niewłaściwy sposób. Prążki na twoich paznokciach są białe? Mogą świadczyć o złym metabolizmie czy zatruciu metalami ciężkimi.

Warto zauważyć, że zmiany w paznokciach nie zawsze są spowodowane problemami zdrowotnymi. Mogą mieć wiele innych przyczyn, takich jak urazy lub czynniki środowiskowe. Jeśli zauważysz jakiekolwiek znaczące zmiany w swoich paznokciach, które nie mijają, warto skonsultować się z lekarzem lub dermatologiem, aby wykluczyć lub zdiagnozować ewentualne problemy zdrowotne. Wiele z nich można skutecznie leczyć, jeśli zostaną wcześnie wykryte.