Onychofagia. Czym grozi obgryzanie paznokci?
Czy spotkałaś się kiedykolwiek z terminem onychofagia? Jest to nawykowe obgryzanie paznokci, będące często formą reakcji na stres lub nudę. Czasami może być ono również objawem zaburzeń psychicznych, takich jak OCD (zaburzenie obsesyjno-kompulsywne). Onychofagia może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, w tym uszkodzeń skóry wokół paznokci, infekcji i problemów dentystycznych.
Czym grozi obgryzanie paznokci?
Wydawać by się mogło, że obgryzanie paznokci to nieszkodliwe przyzwyczajenie. Niezbyt dobre – to fakt – ale jednak obojętne dla zdrowia. Nic bardziej mylnego. Jeśli to twój nawyk, istnieje szereg powodów, dla których musisz z nim skończyć.
Onychofagia, czyli obgryzanie paznokci, może prowadzić do szeregu szkodliwych konsekwencji. Długotrwałe obgryzanie powoduje trwałe uszkodzenie macierzy paznokcia, prowadząc do zniekształceń i słabego wzrostu paznokci. Zmienia się ich wygląd, deformują się. Może dojść do skrócenia płytki paznokciowej.
Nawyk prowadzi również do infekcji wokół paznokci, gdyż bakterie i wirusy z ust przenoszą się na palce – i na odwrót. Zagraniczni badacze odkryli, że pod paznokciami może się zebrać tyle samo brudu co na… desce klozetowej. Gdy więc obgryzasz paznokcie, całe to świństwo trafia do twojego organizmu.
Ponadto, obgryzanie paznokci może przyczynić się do problemów z zębami, takich jak uszkodzenie szkliwa, choroby dziąseł, próchnica albo nieprzyjemnej dolegliwości, jaką jest nadwrażliwość zębów. Powoduje ona bolesne objawy podczas jedzenia, mycia zębów czy wdychania powietrza.
Jest to również zachowanie niehigieniczne, które może zwiększać ryzyko przenoszenia chorób. Brytyjski dziennik „Daily Mail” doniósł, że wprowadzone do jamy ustnej i przewodu pokarmowego mikroorganizmy (w trakcie obgryzania paznokci) mogą powodować infekcje, biegunkę, ostre bóle brzucha. To nie wszystko. W czasie tej czynności do jamy ustnej może dostać się wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).
Onychofagia ponadto źle oddziałuje na psychikę. Osoba z obgryzionymi paznokciami wstydzi się swoich dłoni – w zaawansowanym przypadku może nawet dojść do wycofania się z życia społecznego.
Jak przestać obgryzać paznokcie?
Wypróbuj specjalne preparaty z apteki, które mają gorzki smak. Smaruje się nimi płytkę paznokci oraz opuszki palców. Specyfiki powinny powstrzymać cię przed obgryzieniem paznokci.
Ładnie pomalowane paznokcie to również dobra metoda, by ich nie obgryźć. Nie przejmuj się, że są za krótkie – takie są modne, nie ma więc powodów, dla których nie możesz pomalować swoich paznokci ulubionym lakierem. Im staranniej to zrobisz, tym skuteczniejsza będzie twoja walka z onychofagią.
Musisz mieć świadomość, że w walce z onychofagią najważniejsza jest twoja determinacja. Niezbędna jest samokontrola, a także zaangażowanie osób z twojego otoczenia. Powiedz bliskim (np. domownikom), że walczysz z tym nałogiem i prosisz, aby zwracali ci uwagę, gdy zauważą, że twoje dłonie wędrują do ust.
Jaki kolor lakieru do paznokci idealnie współgra z Twoim znakiem zodiaku?