Zanim sięgniemy po podkład, tusz i resztę kosmetyków do makijażu, najpierw przygotowujemy skórę odpowiednią pielęgnacją. Podobnie jest w przypadku manicure. Sam lakier i baza nie wystarczą, jeśli chcemy, by nasze paznokcie były mocne, a manicure utrzymał się dłużej. One także potrzebują dodatkowego nawilżenia.

Przyczyny łamliwych i miękkich paznokci oraz suchych skórek  mogą być zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Nie bez znaczenia jest wiek oraz sposób podejścia do pielęgnacji tego obszaru ciała. Cholesterol jest jednym z lipidów występujących w paznokciach, którego niski poziom może upośledzać ich zdolność do utrzymywania nawilżenia. Równie istotne są czynniki środowiskowe – ujemne temperatury, wiat i mróz pogarszają kondycję dłoni i paznokci. Nieodpowiednia dieta, urazy mechaniczne oraz kontakt ze środkami chemicznymi (na przykład podczas sprzątania bez ochronnych rękawic) również przyczyniają się do osłabienia i łamliwości paznokci.

Torebka herbaty na złamany paznokieć? To naprawdę działa!

Jak nawilżyć paznokcie?

Częsta ekspozycja na wodę (mycie rąk i zmywanie naczyń) może osłabiać i złamać wiązania w strukturze paznokcia, pogarszając jego zdolność do zatrzymywania nawilżenia. Za każdym razem, gdy myjesz naczynia, noś rękawiczki i pamiętaj o nałożeniu kremu nawilżającego.

Krem nawilżający to podstawowy kosmetyk, który zadba o poprawę kondycji paznokci. Oprócz tego możesz zastosować także żel aloesowy lub wypróbować szybką kąpiel paznokci w oliwie z oliwek (namocz paznokcie na kilkanaście minut w gęstym, lekko podgrzanym oleju a następnie dokładnie spłucz). Jak nawilżyć paznokcie innymi domowymi sposobami? Wzmocnisz płytkę stosując mieszankę z siemienia lnianego. Wystarczy zaparzyć siemię w gorącej wodzie, a po ostygnięciu zanurzyć w nim dłonie na około 30 minut. Te proste domowe kąpiele nawilżą paznokcie i sprawią, że staną się mniej łamliwe i kruche.

Czy paznokcie potrzebują regularnego wykonywania peelingu? Okazuje się, że tak. Ten prosty zabieg oczyści i wypoleruje powierzchnię płytki paznokcia oraz zapewni skuteczniejsze działanie składników nawilżających zawartych w kremie do dłoni.

Czym smarować zniszczone paznokcie?

Jeśli poszukujesz kremu do paznokci, postaw na taki, który zawiera witaminę E wzmacniającą paznokcie i zapobiegającą ich łamliwości. Kosmetykami, które posiadają lepszą zdolność wchłaniania i dogłębnie nawilżą płytkę paznokci są naturalne oleje. W tym przypadku dobrym wyborem okaże się olej słonecznikowy lub olej z orzechów brazylijskich – zawarte w nich składniki zwiększają elastyczność paznokci i dostarczają odpowiedniej dawki nawilżenia, tym samym zwalczając ich suchość i łamliwość.

Jeśli zaś chodzi o samą częstotliwość nawilżania – więcej znaczy więcej. Bardzo ważne jest, aby sięgnąć po kosmetyk zaraz po kontakcie dłoni z wodą, a także przed snem oraz jak najczęściej w ciągu dnia.

Niezależnie od tego, czy używasz kremu, czy olejku, sposób aplikacji ma ogromne znaczenie. Nie wystarczy po prostu go nałożyć. Musisz wmasować produkt w paznokcie, nie tylko po to, by zmniejszyć ich łamliwości, ale także w celu pobudzenia krążenia krwi wokół paznokci i ich szybszego wzrostu.

Jak domowym sposobem wzmocnić paznokcie?

Możesz także spróbować nawilżającej, domowej maści. Naturalny kosmetyk z oliwą z oliwek, masłem shea oraz innymi dobroczynnymi składnikami pomoże nawilżyć suchą i pękającą skórę dłoni oraz dostarczyć paznokciom odżywienia, dzięki czemu staną się mocniejsze i twardsze.

Jak nawilżyć paznokcie? Przepis na maść z lawendą i nagietkiem

  • oliwa z oliwek (1/3 szklanki)
  • oleju kokosowego (¼ szklanki)
  • suszona lawenda (łyżka)
  • suszone kwiaty nagietka (łyżka)
  • wosk pszczeli (1/4 szklanki)
  • masło shea (1/4 szklanki)

Połącz oliwę z oliwek i olej kokosowy w szklanym naczyniu i podgrzewaj w kuchence mikrofalowej w odstępach 30-sekundowych, aż składniki całkiem się rozpuszczą. Dodaj lawendę i nagietek do ciepłych olejków i pozostaw na około 30 minut. Przecedzić przez gęste sito, zastosuj delikatny nacisk, aby wydobyć jak najwięcej oleju. Wlej całość do szklanego naczynia i dodaj wosk pszczeli oraz masło shea. Podgrzewaj w kuchence mikrofalowej przez 1-2 minuty, często mieszając. Pozostaw do ostygnięcia na kilka minut, a następnie dodaj olejek lawendowy (opcjonalnie). Wlej do słoika ze szczelną nakrętką.

Wizyta u specjalisty

Jeśli oprócz przesuszonych paznokci zauważysz inne niepokojące oznaki, związane ze zmianą ich koloru, tekstury lub kształtu – udaj się do specjalisty. Wizyta u lekarza będzie dobrym rozwiązaniem również w przypadku, gdy próbujesz wszystkich powyższych sposobów na przywrócenie nawilżenia i wydaje się, że nic nie działa. Poszukaj pomocy z zewnątrz, ponieważ paznokcie mogą być odzwierciedleniem podstawowych niedoborów witamin i innych problemów zdrowotnych.