Nasze ciało daje nam wiele sygnałów świadczących o naszym stanie zdrowia. Problemy ze skórą, wysypka, zmieniony kolor, wypadanie włosów to tylko część najpopularniejszych sygnałów, jakie wysyła nam nasze ciało. Stan paznokci jest jednak często ignorowany, a wszelkie zmiany kamuflowane manicurem… O czym może świadczyć wygląd naszych paznokci?

#1 Kruche i rozdwajające się

Szacuje się, że co piaty dorosły człowiek ma cienkie, kruche i łamliwe paznokcie. Wynika to przede wszystkim z niedoboru wody. Paznokcie składają się w około 18% z wody, a gdy poziom ten spadnie poniżej 16%, stają się suche i podatne na złamania. Przyczyną może być również niedobór cynku, dlatego warto uzupełniać jego poziom spożywając określone produkty, np. soczewicę, wołowinę czy pestki dyni.

#2 Ciemne linie

Ich nie wolno ignorować i od razu należy udać się do dermatologa. Czarne linie na paznokciach mogą sugerować czerniaka, czyli najgroźniejszego raka skóry. Oczywiście nie każda czarna smuga musi oznaczać najgorsze, jednak warto zbadać to od razu. Czasami wystarczy odpowiednie leczenie dermatologiczne, aby pozbyć się problemu.

#3 Miękka, łuszcząca się płytka

Jeśli paznokcie łatwo się zginają, oznacza to niedobór białka, które odpowiedzialne jest za twardość płytki. Dlatego w tej sytuacji należy spożywać większe ilości białka, a także zadbać o przyswajanie witaminy A i D.

#4 Zgrubiałe paznokcie

Zgrubiałe paznokcie mogą być przyczyną nieodpowiedniej diety, ale także wielu chorób. Częstą przyczyną jest brak siarki w diecie, która występuje w takich produktach jak orzechy, mleko czy maliny. Jeżeli chodzi o choroby, zgrubienia na paznokciach mogą być oznaką łuszczycy i egzemy, dlatego warto skonsultować to z lekarzem.

#5 Białe plamy

Wedle powszechnej opinii białe plamy są oznaką niedoboru wapnia. Jednak okazuje się, że białe plamki to w rzeczywistości pęcherzyki powietrza uwięzione pomiędzy komórkami paznokcia. W niektórych przypadkach może to być dziedziczne, ale również oznaczać słabe rogowacenie płytki paznokcia, urazy mechaniczne podczas nadgorliwego manicure lub słabą dietę. Jeżeli chodzi o dietę, warto wzbogacić ją o marchew, zielone warzywa, jaja i ryby.

#6 Suche skórki

Suche, odstające skórki wokół paznokci są nieszkodliwe, jednak niejednokrotnie bolesne i nieestetyczne. Są oznaką brakiem nawodnienia wokół paznokci, dlatego warto zaopatrzyć się w oliwkę z witaminą E i F i codziennie wcierać.

#7 Żółta płytka

To częsta przypadłość palaczy, ale też pozostałość po malowaniu paznokci lakierem bezpośrednio na płytkę. Aby wybielić żółtą płytkę, możesz sięgnąć po specjalny wybielacz do paznokci, który dostaniesz w każdej drogerii. Jeżeli Twoje paznokcie żółkną, rogowacieją i nie chcą rosnąć może to być oznaką czegoś poważniejszego, co dzieje się w Twoim organizmie. Choroba płuc i reumatoidalne zapalenie stawów może powodować żółknięcie paznokci.