Paznokcie potrafią być prawdziwą ozdobą dłoni. Możemy dosłownie przebierać w różnych lakierach do paznokci, przedłużać je, zdobić naklejkami czy wzorkami, które przyciągają wzrok. Często mówi się też, że zadbane dłonie i paznokcie to wizytówka eleganckiej i stylowej kobiety.

Ale paznokcie służą nie tylko do ozdoby. Udzielają nam również bardzo wielu ważnych informacji na temat stanu naszego zdrowia. Dlatego od czasu do czasu zdecydowanie warto zrobić sobie przerwę od ich stylizowania albo wstrzymać się z kolejną wizytą u manikiurzystki, a zamiast tego uważnie przyjrzeć się swoim paznokciom i otaczającym je skórkom w naturalnym stanie. Być może twoje paznokcie próbują powiedzieć ci coś bardzo ważnego. Zwłaszcza, jeśli dzieją się z nimi te cztery niepokojące rzeczy, których nigdy nie powinnaś ignorować.

Jesienne paznokcie. Przepiękne stylizacje w jesiennym klimacie

Zmiany na paznokciach

Kruche i łamliwe paznokcie

Ten bardzo powszechny problem jest związany z nieodpowiednią dietą albo z chemikaliami, na które twoje ręce są narażone w ciągu dnia. Paznokcie powstają w macierzy paznokcia, u jego nasady. Jeśli brakuje ci pewnych składników odżywczych twój organizm nie ma “materiału” do wytworzenia mocnych paznokci.  Łamliwe paznokcie mogą również wskazywać na niedokrwistość związaną z niedoborem żelaza lub chorobami tarczycy.

Pionowe bruzdy na paznokciach

Prędzej czy później takie bruzdy pojawią się na paznokciach każdego z nas. Takie zagłębienia powstają najczęściej z wiekiem i są procesem starzenia. Dermatolodzy określają je wręcz jako “zmarszczki” na paznokciach. Jednak w niektórych przypadkach takie bruzdy powinny być powodem do niepokoju. Chodzi o tzw. linie Beau, mające postać jednolitych rowków przebiegających poprzecznie, równolegle do siebie, przez płytkę paznokciową. Zazwyczaj najwyraźniejsze są na paznokciach paluchów i kciuków. Spowodowane są zatrzymaniem wzrostu płytki przez chorobę układową albo działanie toksycznych substancji.

Piękne paznokcie bez wychodzenia z domu. Zestaw do manicure dostępny w Lidlu!

Białe plamki na paznokciach

Wiele osób uważa, że białe plamki na płytce paznokci to oznaka deficytu witamin i składników odżywczych, ale to powszechny mit. W rzeczywistości to zjawisko nosi nazwę leukonychii. Leukonychia może powstać na skutek niedoboru cynku w codziennej diecie. Z tego powodu osoby z chorobami tarczycy często mają problem z białymi plamkami. Na szczęście leukonychia nie jest groźna dla organizmu i nie powoduje żadnych przykrych konsekwencji. To po prostu defekt estetyczny, a białe plamki z czasem zazwyczaj znikają same.