20-letnia Courtney Whithorn pochodzi z Australii, a dziś jej historia, która obiegła światowe media, stała się przestrogą dla wszystkich, którzy mają nawyk obgryzania paznokci. I to nie tylko z powodu estetyki – w wyniku radykalnego obgryzania paznokci okazało się, że 20-latce trzeba amputować kciuka!

W rozmowie z portalem Daily Mail Courtney opowiadała, że zwyczaj obgryzania paznokci rozwinął się u niej, gdy chodziła do szkoły. Była prześladowana przez rówieśników, a obgryzanie paznokci stało się dla niej sposobem na pozbycie się stresu i negatywnych emocji. Uzależnienie Courtney pogłębiło się do tego stopnia, że 4 lata temu dziewczyna kompletnie odgryzła sobie paznokieć z kciuka! Palec Courtney stał się dosłownie czarny, ale mimo to dziewczyna nie udała się do lekarza.

ZOBACZ TEŻ: OD 25 LAT OBGRYZAM PAZNOKCIE. JAK RADZĘ SOBIE Z KONSEKWENCJAMI TEGO ZABURZENIA?

Przez 4 lata (!) Courtney ukrywała stan swojego kciuka przed wszystkimi, włącznie z rodzicami i przyjaciółmi. “Nieustannie zaciskałam moją dłoń w pięść, bo nie chciałam, żeby ktokolwiek ją zobaczył – nawet moi rodzice. Pierwszy raz pokazałam im ją dopiero w tym roku, bo zaczęłam panikować, gdy skóra na palcu zaczęła robić się czarna. Byłam bardzo przewrażliwiona na punkcie wyglądu mojego palca. Zawsze miałam sztuczne paznokcie, żeby ukryć fakt, że mój kciuk jest czarny. Jeśli już nieco odrósł, był cienki jak papier” – wspominała Courtney.

W końcu 20-latka zgłosiła się do lekarza. Na początku wydawało się, że skończy się tylko na zabiegu estetycznym. “Byłam na konsultacji u dwóch chirurgów plastycznych i obaj powiedzieli mi, że wystarczy pozbyć się łożyska paznokcia i zastąpić go sztuczną skórą, w naturalnym kolorze – byłam zadowolona z tej perspektywy. Ale przed pierwszym planowanym zabiegiem lekarze odkryli, że coś jest nie tak, i postanowili wykonać biopsję” – mówiła Courtney.

ZOBACZ TEŻ: OTO SPOSÓB NA MEGA TRWAŁE PAZNOKCIE. BEZ ŻADNYCH POPRAWEK I ODPRYSKÓW!

Niestety diagnoza okazała się tragiczna. Dziewczyna miała czerniaka złośliwego. “Byłam w szoku i nie mogłam w to uwierzyć. Moja mama wybuchła płaczem. Najgorsze było jednak dopiero przed Courtney. Okazało się, że nie tylko trzeba całkowicie zdjąć łożysko paznokcia. Jedyną opcją była… całkowita amputacja kciuka. “Gdy dowiedziałam się, że przez obgryzanie paznokci dostałam raka, byłam zdruzgotana. W mojej głowie krążyła myśl, że sama jestem sobie winna, chociaż oczywiście nie powinnam tak myśleć. Po prostu nie mogłam w to uwierzyć. Gdy pomyśli się o tym, ile dzieci obgryza paznokcie… To przerażające” – mówiła Courtney.

Przez kolejne 5 lat 20-latka będzie musiała na bieżąco monitorować stan swojej dłoni oraz poddawać się regularnym pobraniom krwi i prześwietleniom. Czerniak tego typu, na który cierpiała Courtney, jest na tyle rzadki, że lekarze sami do końca nie wiedzą, jak zakończy się historia dziewczyny. “Nie ma wielu badań na ten temat, dlatego nie wiadomo, jakie jest prawdopodobieństwo całkowitego powrotu do zdrowia ani nawrotów choroby. Jeśli rak wróci, lekarze będą musieli ciąć dalej, aż zostanie tylko zdrowa tkanka” – kończy swoją opowieść Courtney.

ZOBACZ TEŻ: SZUKASZ KLASYCZNYCH PAZNOKCI, KTÓRE SĄ ELEGANCKIE I ZAWSZE WYGLĄDAJĄ DOBRZE?

Musimy przyznać, że to naprawdę przerażająca historia! Powinna przeczytać ją każda osoba, która ma zwyczaj obgryzania paznokci…