Kolejna odsłona cyklu Zrób to sama a wraz z nią kolejne dzieło Kingi, autorki bloga trashionbysookie.blogspot.com. Tym razem będzie to fantastyczny relief.

Jeśli i Wy czujecie, że mogłybyście pochwalić się swoimi projektami Do It Yourself, prosimy przysyłajcie je do do nas na adres: martyna(małpa)zeberka.pl

W mailu koniecznie zawrzyjcie formułę: „Wyrażam zgodę na nieodpłatną publikację moich zdjęć w na stronie internetowej Zeberka.pl”.

Oddajemy głos Kindze:

Tym razem artykuł o DIY niezwiązanym bezpośrednio z modą, jednak dość ciekawym – sprawdzi się również jako pomysł na oryginalny, tani (i pracochłonny!) prezent. Quilling to metoda tworzenia przestrzennych obrazów – reliefów – z pasków papieru. Podobnie jak w przypadku wielu innych technik plastycznych (scrapbooking, decoupage) istnieją materiały i przyrządy ułatwiające pracę: gotowe szablony, nawijaki, narzędzia do przekłuwania, a nawet gotowe paseczki; ja jednak pokażę, jak zrobiłam swój pierwszy relief bazując wyłącznie na papierze i kleju. A propos kleju – ja użyłam introligatorskiego (CR, w słoiczku – dostępne są w buteleczkach z dozownikiem, po ok. 2zł, w sklepach plastycznych i budowlanych) – po wyschnięciu trzyma naprawdę mocno.

POTRZEBNE BĘDĄ:

Zrób to sama: relief

WYKONANIE:
Na białym papierze wyrysowałam 1-centymetrowe paseczki, które następnie wycięłam:

Zrób to sama: relief

Każdy pasek składałam – zawijałam, jak na zdjęciach niżej:

Zrób to sama: relief

Zrób to sama: relief

Koniec paska podkleiłam…

Zrób to sama: relief

…i tak powstała pojedyncza „łezka” (przy większym wzorze, jak w moim przypadku, trzeba ich zrobić naprawdę duuużo..):

Zrób to sama: relief

Z brązowego kartonu wycięłam kwadrat 29x29cm (szerokość A3), i zaczęłam przyklejać:

Zrób to sama: relief

Najlepiej zacząć od środka: kwiaty składające się z 6 płatków – „łezek”, które się wzajemnie przenikają – dzielą płatki z innymi, co tworzy swego rodzaju iluzję (nie wiem, jak to wytłumaczyć, lepiej widać na zdjęciach):

Zrób to sama: relief

Z innych kolorów papieru wycięłam fragmenty wpasowujące się w przestrzenie między płatkami:

Zrób to sama: relief

Również z nich przykleiłam w środku sześciokątny wzór:

Zrób to sama: relief

Całość tworzy fajny, trójwymiarowy wzór, szczególnie oglądając pod różnymi kątami, czego zdjęcia niestety nie oddają:

Zrób to sama: relief

Muszę przyznać, że było to bardzo inspirujące doświadczenie! Warto eksperymentować z różnymi technikami, poznawać je, próbować – może przypadkiem trafimy na coś, co nas pochłonie bez reszty, choć nigdy wcześniej byśmy o tym nie pomyślały… Też tak macie?;)