Cześć wszystkim! Dziś pokażę wam, jak w prosty sposób stworzyć spersonalizowaną biżuterię, wykorzystując do tego kawałek drutu i sznurka. Bransoletki z imionami i napisami święcą w ostatnim czasie triumfy w sklepach jubilerskich. I choć noszą je głównie dziewczyny, to może być to sposób na obdarowanie ukochanej lub ważnej osoby, albo też na stworzenie breloczka lub innego gadżetu. Postaram się objaśnić wszystko krok po kroku, by każdy za mną nadążył.

Pierwszy raz na takie imiona wpadłam na straganie w Grecji i od tamtego momentu zapragnęłam stworzyć takie sama. Metodą prób i błędów wynalazłam najbardziej pasującą mi technikę, polegającą na pisaniu imienia bez odrywania ręki (na kartce) a następnie próbie odtworzenia tego na drucie.

Nie jestem jednak w stanie pokazać Wam każdego napisu świata, zatem ten poradnik traktujcie jako sposób do własnych odkryć drutowo-biżuteryjnych. Dodatkowo w swoim poradniku robię napisy według własnego charakteru pisma – dlatego w razie trudności warto wzorować się na własnym. Mimo wszystko mam nadzieję, że całość wam się spodoba 🙂
Zacznę od imienia Ola.

Wszelkich zainteresowanych tego typu biżuterią zapraszam na swoją stronę na facebooku www.facebook.com/Mally.artshop.

Jeśli i Wy czujecie, że mogłybyście pochwalić się swoimi projektami Do It Yourself, prosimy przysyłajcie je do do nas na adres: martyna(małpa)zeberka.pl

W mailu koniecznie zawrzyjcie formułę: „Wyrażam zgodę na nieodpłatną publikację moich zdjęć w na stronie internetowej Zeberka.pl”.

MATERIAŁY

Zrób to sama: bransoletka z imieniem

– drut – ja posiadam posrebrzany i miedziany. Najlepsze dla początkujących będą takie od 0,5 – 0,8 mm. Im grubszy i twardszy drut, tym ciężej go zaciąć. Nie polecam jednak cieńszych niż 0,5mm – nie nadają się do utrzymywania kształtu. Sama używam drutów 0,8mm, noszę takie bransoletki codziennie i nigdy nie zmieniły swojego kształtu.
-narzędzia – zwykłe nożyczki (niemal każde bez problemu przetną takie cienkie druciki), okrągłe szczypczyki do zaginania drutu i płaskie szczypce o cienkiej końcówce (do zaginania prostych elementów)
– coś do zawiązania – używam do tego sznurków woskowanych w różnych kolorach, a czasem też gumki jubilerskiej (np. gdy chcę, by bransoletka z napisem była z koralikami).
– dodatkowa kartka i długopis

WYKONANIE

Bierzemy kawałek kartki papieru i długopisem staramy się napisać imię/inny napis, który chcielibyśmy mieć na drucie, ale nie odrywając długopisu od kartki. Druciany napis tworzymy z jednego kawałka, zatem literki takie jak o czy a są zawijane podwójnie.
Warto też na kartce narysować małe kółeczko na początku i na końcu napisu (zaznaczyłam je strzałką), bo będzie to prosty sposób do zawiązania napisu na rękę.

Zrób to sama: bransoletka z imieniem

Do krótkich napisów, taki jak Ola, Ala, nie potrzeba zbyt wiele drutu. Na początku radzę wam wziąć go odrobinę więcej, by w połowie nie okazało się, że zabraknie nam na jakąś literkę. Resztę zawsze można odciąć (pokażę wam później też co zrobić z odciętymi kawałkami, by nic się nie zmarnowało) 🙂

Zrób to sama: bransoletka z imieniem

Zaczynamy używając okrągłych szczypczyków. Końcówkę drutu chwytamy samym czubkiem szczypiec (tam gdzie są najcieńsze). Trzymając je mocno, drugą ręką delikatnie okręcamy długą część drutu dookoła szczypiec, by powstało nam malutkie kółeczko.
Będziemy tworzyć dużą literkę O .
Następnie okrągłymi szczypcami chwytamy wolne miejsce przy stworzonym przez nas kółeczku, tak jak na zdjęciu. Drut powinien znajdować się mniej więcej w połowie długości szczypiec.

Pilnując, by malutkie kółeczko cały czas znajdowało się w środku tworzonej przez nas litery, delikatnie okręcamy drucik w najgrubszym miejscu szczypiec, by formowało się większe kółko.

Zrób to sama: bransoletka z imieniem

Gdy dojdziemy do momentu, w którym spotykamy ponownie nasze małe kółeczko, wkładamy do niego jedną część szczypiec(sam czubek), natomiast drugą częścią dociskamy kawałek drutu, który właśnie formujemy. Dzięki temu literka O będzie stworzona z podwójnie zawiniętego drucika, lecz będzie on do siebie przylegał na tyle, że nie będzie to widoczne. A co więcej, takie podwójne formowanie zapobiega w przyszłości odginania się, czy odkształcania drutu. Gwarantuję, że prawidłowo wykonana bransoletka nie zmieni swojego kształtu przy noszeniu i użytkowaniu.
Teraz pora na literkę l.

Zrób to sama: bransoletka z imieniemi

Okrągłymi szczypcami chwytamy końcówkę literki O tak jak na zdjęciu. Drugą ręką delikatnie zaginamy drucik na końcówce szczypiec, by stworzyć podstawę l .

Zrób to sama: bransoletka z imieniem

Teraz przydadzą się płaskie szczypce. Prosty drucik, jak na obrazku, chwytamy mniej więcej na wysokości literki O lub trochę niżej (wedle uznania).

Zrób to sama: bransoletka z imieniem

Cały czas trzymając drucik naszymi płaskimi szczypcami, zaginamy go do tyłu napisu. Stworzymy małą pętelkę, którą zaraz wyprostujemy. Według uznania możemy oczywiście zostawić to tak, jak jest.
Ja używając płaskich szczypiec delikatnie nacisnęłam na l , by nie odstawało tak mocno.

Zrób to sama: bransoletka z imieniem

Następnie znów wracamy do płaskich szczypiec. Chwytając podstawę l po obu stronach, wyginamy drucik delikatnie do góry. Będzie nam to potrzebne do stworzenia małego a.

Zrób to sama: bransoletka z imieniem

Kolejno, dopiero wygięty przez nas kawałek drucika, chwytamy po obu stronach, nieznacznie grubszą częścią szczypiec. Ręką naginamy drucik tworząc lekko okrągłą górę literki. Gdy już ją mamy, przesuwamy szczypce, i ponownie mniej więcej na 1/3 grubości owijamy drucik dookoła. Gdy dochodzimy już do podstawy, zawijamy drut z tyłu napisu, tworząc podwójnie zawinięte a.

Zrób to sama: bransoletka z imieniem

Widać to przede wszystkim na powyższych zdjęciach.

Zrób to sama: bransoletka z imieniemi

Następnie, gdy dochodzimy już do końcówki małego a, zaginamy jego ogonek na okrągłej końcówce szczypiec. Można już odciąć pozostałą część drutu. Ale zostawcie miejsce na ostatnią pętelkę.

Zrób to sama: bransoletka z imieniem

Ostatnią pętelkę tworzymy tak samo jak tą na początku, delikatnie okręcając drut dookoła końcówki szczypiec. Dzięki temu możemy zaczepić o to sznurek, tak jak na pierwszym zdjęciu w tym poradniku. Imię Ola jest już gotowe! 🙂

Zrób to sama: bransoletka z imieniem

Zrób to sama: bransoletka z imieniem