Często zastanawiamy się, jakie funkcje pełnią pewne narzędzia, które dziś widzimy codziennie w różnych obiektach. Czasem przyjmujemy, że rzecz po prostu wygląda jak wygląda i nie obchodzi nas, do czego służy.

Czytaj także: Kobieta urodziła w samolocie i… nazwała dziecko na cześć linii lotniczych

Dziś rozwiązujemy zagadkę, jaką funkcję pełni walcowaty pojemnik przy kablu od laptopa.

Zastanawiałyście się jaką funkcję pełni TA końcówka od laptopa?

Okazuje się, że jest on niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania ładowarki. Urządzenie cylindryczne zwane rdzeniem ferrytowym, nie jest niczym innym jak induktorem, który tłumi szum o wysokiej częstotliwości w układach elektronicznych.

Czytaj także: Masz dołeczki nad pupą? Jesteś szczęściarą – sprawdź dlaczego

Rdzeń ferrytowy izoluje szum elektromagnetyczny i niweluje istniejący w tym obszarze hałas. Jak to się dzieje? Ten specyficzny rodzaj elektronicznej przepustnicy wykorzystuje wysokie częstotliwości prądów i tłumi wszystkie dźwięki o tej częstotliwości.

Innymi słowy to ferrytowy rdzeń, który jest swoistym filtrem zapobiegającym przedostawaniu się zakłóceń wysokich częstotliwości w jedną jak i drugą stronę.

Czasem są one nazywane rdzeniami, blokami, pierścieniami, a nawet filtrami EM. A więc już wiesz, co robi i jaką funkcję pełni ten niewielki cylindryczny kształt w ładowarce do laptopa.

Zastanawiałyście się jaką funkcję pełni TA końcówka od laptopa?