Dla jednych przykry obowiązek i narastająca frustracja, dla innych sposób na poprawę dnia i dobre samopoczucie – kupowanie ubrań może wywoływać wiele różnych emocji. Ale kiedy już rozpoczniemy procesy szukania, wybierania i mierzenia – ważne jest, aby nie podejmować pochopnych decyzji. Zakupy pod wpływem impulsu zazwyczaj kończą się zalegającą w szafie stertą ubrań, których prawdopodobnie nie założymy więcej niż raz. Co więc zrobić, aby kupować świadomie i postawić na zrównoważony model konsumpcji?

7 elementów, dzięki którym stworzysz idealną garderobę kapsułową na wiosnę! Większość z nich możesz mieć już w swojej szafie

Jak kupować ubrania, żeby nie żałować?

Odpowiednie nastawianie pomaga. To zasada, którą można przypisać wszystkiemu, co robimy. Wyjście na zakupy również się do tego zalicza. Zamiast narzekać na przepełnione przymierzalnie, złe światło i tłumy przy kasie – spróbuj odwrócić sytuację i poprawić swój nastrój. Jeśli chcesz odciąć się od nadmiaru bodźców – załóż słuchawki i włącz ulubioną muzykę, ubierz się wygodnie i tak, abyś mogła szybko zdjąć i założyć ubrania, gdy będziesz mierzyć nowe rzeczy.

Nie masz jasno ustalonej koncepcji, a wymyślanie nowych stylizacji nie jest Twoją mocną stroną? Spójrz na manekiny i zainspiruj się. W ten sposób możesz dostarczyć sobie kilka pomysłów na to, jak łączyć ze sobą różne elementy.

Klasyczny błąd, który choć raz w życiu przydarzył się każdemu – weszłaś do sklepu z zamiarem kupienia potrzebnych Ci jeansów, a skończyłaś z nową sukienką, która nawet nie jest w Twoim stylu. Oferta jest szeroka, a przeceny wydają się być atrakcyjne. Jednak w dłuższej perspektywie to zupełnie nieopłacalne. Nowe ubranie, które zupełnie nie pasuje do reszty ubrań w szafie, a Ty nie do końca czujesz się  w nim komfortowo –  oto prosty przepis na źle zainwestowane pieniądze i kolejny element garderoby, który zalegnie w niej na kolejnych kilka lat. Opracuj plan przed każdymi zakupami, dokładnie zapisz, czego potrzebujesz i szukaj tylko tych produktów.

Kylie Jenner skrytykowana za stylizację z Paryskiego Tygodnia Mody

Doskonale znasz swoje nawyki i słabe strony. Jeśli więc czujesz, że kupowanie ubrań to czynność, przez którą zatracasz poczucie czasu (i pieniędzy) – postaw sobie kilka ograniczeń. Ustal czas, jaki chcesz i możesz przeznaczyć na wędrówki po sklepach oraz zostaw w domu swoją kartę kredytową, a w portfelu schowaj gotówkę – weź tyle, ile potrzebujesz, by kupić tylko te naprawdę potrzebne Ci ubrania.