W naszym kraju medycyna estetyczna to w dalszym ciągu temat tabu. Nieco luźniejsze podejście do poprawiania urody mają mieszkanki większych miast. Mimo to samo słowo „botoks” może wzbudzać niemałe emocje. A czy wiedziałyście, że można stosować go już od 25. roku życia? O zabiegach z jego udziałem opowiedziała w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle Mirosława Wyka, kosmetolog kliniki Dermapure.

ZOBACZ: KIM KARDASHIAN UŻYWA ŻELU DAJĄCEGO EFEKT BOTOKSU!

Botoks to neurotoksyna – toksyna botulinowa wytwarzana przez beztlenową bakterię jadu kiełbasianego.

– To naturalna substancja, którą wykorzystujemy w lecznictwie już od wielu lat. Jest ona bardzo bezpieczna. Dokładnie działa na mięśnie, nie na skórę, więc wstrzykujemy ją w tkankę mięśniową, która w ten sposób zostaje porażona, przez co otrzymujemy taki efekt, że nie możemy używać tych mięśni, czyli zmarszczki nie powstają. Dzięki temu nasza twarz jest gładka – mówi agencji Newseria Lifestyle Mirosława Wyka, kosmetolog klinika Dermapure.

style="overflow:hidden;">Stosowanie botoksu musi wiązać się z zachowaniem umiaru. Dlaczego? Nieumiejętne podanie toksyny botulinowej sprawia, że twarz staje się nieruchoma, skóra zbyt napięta, a powieki opuchnięte. W skrajnych przypadkach może dojść także do asymetrii twarzy.

– Teraz w medycynie estetycznej jest tak, że na początku używa się mniejszych dawek, a później zawsze można powtórzyć taki zabieg i dostrzyknąć. Dzięki temu, nie uzyskuje się efektu maski. Wiele osób nawet młodych ma bardzo mocną mimikę twarzy, a to dosyć mocno postarza je. Dlatego też warto pomyśleć o takim zabiegu wcześniej, bo gdy już nasze zmarszczki się utrwalą, wtedy sam botoks nie wystarczy do zneutralizowania takich bruzd. Wtedy w takim zabiegu będzie musiał być również wykorzystywany kwas hialuronowy – tłumaczy Mirosława Wyka.

style="overflow:hidden;">Zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut i nie wymaga żadnego znieczulenia, gdyż ból związany ze wstrzykiwaniem jest minimalny (podobno :)). Efekty utrzymują się od 3 do 6 miesięcy.

– Zazwyczaj wstrzykujemy botoks w celu wygładzenia twarzy, ale jest on również wykorzystywany przy uporczywych migrenach. Efekty rzeczywiście są bardzo dobre, bardzo skuteczne. W każdym przypadku, gdy występuje zbyt nadmierne napięcie mięśni, można wykorzystywać botoks, na przykład przy nadmiernym napięciu mięśni karku – mówi Mirosława Wyka.

style="overflow:hidden;">ZOBACZ TEŻ: PRZYCHODZI POLKA DO LEKARZA

Co myślcie o poprawianiu urody?

Wiedziałyście, że botoks można stosować już od 25 roku życia?