Wszyscy bowiem wiemy jak istotne jest, aby tworzyć kreacje eleganckie i oddające istotę tej pięknej, nierzadko wzruszającej chwili. Tworząc weselne stylizacje z wypiekami na twarzy śledzimy najnowsze trendy, wybierając sukienki wdzięczne i modne.
W tym weselnym szaleństwie zdarza nam się jednak zapominać o… poprawinach, które nierzadko stanowią za przedłużenie zabawy i są integralną częścią zaślubin. Skąd wziął się zwyczaj poprawin i jak stworzyć stylizację na ten równie wyjątkowy dzień?

 O co chodzi z tymi poprawinami?

Poprawiny zwykle mają charakter mniej formalny, przez co docelowe stylizacje wyróżniają się większą swobodą. Przez wielu ten rodzaj imprezy jest jedynie uzupełnieniem weselnego szaleństwa, szansą do spokojniejszego spędzania czasu i do regeneracji po całonocnej zabawie. Poprawiny swoje początki zawdzięczają tradycji staropolskiej, która dość powszechnie odnosiła się do propagowania popularnych dziś rytuałów. Nie da się również ukryć, że wielodniowa zabawa jest ukłonem w kierunku antycznych tradycji, kiedy to świętowanie obejmowało nawet kilka dni. 

Współcześnie poprawiny organizowane są zwykle dla osób, które nie zostały zaproszone na główne przyjęcie. Państwo młodzi planują także drugi dzień zabaw, ze względu na gości, którzy przyjeżdżają z najdalszych zakątków kraju i potrzebują ciepłego posiłku przed drogą powrotną.

Jak się ubrać na poprawiny?

Wybierając kreację na poprawiny, najczęściej decydujemy się na stylizację mniej formalną. Idealnie sprawdzi się więc propozycja, która “kradnie” nieco z dwóch form i łączy w sobie zarówno sukienki codzienne jak i sukienki koktajlowe.  Zadanie to tylko pozornie jest trudne – producenci bardzo często proponują nam podobne fasony, uznając je za niezwykle uniwersalne.

W tworzeniu „poprawinowej” kreacji pomoże Ci informacja o miejscu i formie zabawy. Grill w gronie najbliższych stawia w końcu inne stylizacyjne wymagania, niż eleganckie śniadanie w pobliskim pałacyku. Jeśli więc nie jesteś pewna co wybrać – zapytaj przyszłych małżonków o „poprawinowe” plany i dostosuj się pod narzucone przez nich okoliczności.

Współczesna moda pozwala na wybór różnorodnych krojów, kolorów i fasonów. Na „poprawinowym” śniadaniu lub kolacji spotkamy więc zarówno sukienki wyjściowe, jak i damskie garnitury czy kombinezony.

Dress code na poprawiny

Dress code poprawinowy znacząco różni się od zasad panujących na weselnym przyjęciu. Tworząc kreacje w dużej mierze musimy opierać się na estetycznym wyczuciu i trendach, które królują w branży fashion. Pamiętaj jednak, że:

  • Poprawiny są częścią weselnej zabawy. Oznacza to, że nadal obowiązują Cię stroje eleganckie i stonowane (chyba, że Państwo Młodzi zorganizują inną formę  i wyraźnie podkreślają, że obowiązują inne zasady),
  • Biel jest kolorem zarezerwowanym dla świeżo upieczonej żony – jeśli chcesz wybrać sukienkę w tym odcieniu upewnij się, że Panna Młoda nie będzie miała nic przeciwko.
  • Wybierz kreację mniej wieczorową i bardziej stonowaną. Zrezygnuj więc z długich maxi z koliami, zastępując ją kreacjami w duchu smart casual.
  • Jeśli nie jesteś pewna koloru czy kroju – wybierz sukienkę z przewiewnego materiału – np. lnu czy dzianiny – podkreślając w ten sposób mniej oficjalny charakter przyjęcia.
  • Nie bój się odważniejszych dodatków – opasek, biżuterii i butów z cekinami. Jeśli nie mogłaś ich założyć na wesele, rozważ ich wybór na poprawiny.

Artykuł sponsorowany