Niegdyś były luksusem i większość kobiet miała w szafie najwyżej jedną, dwie pary. Dziś można kupować kilka, a nawet kilkanaście par w roku i dopasowywać je w zależności od nastroju czy stylizacji. Najpopularniejsi producenci szpilek jak Manolo Blahnik i Christian Louboutin mają dziś status gwiazd. Ich szpilki każdy chce mieć w kolekcji. Jeśli szukasz oryginalnych szpilek i chcesz wybierać spośród setek wzorów, to sprawdź wyszukiwarkę modową Zippini. Zbiory niektórych kobiet liczą kilkadziesiąt, a nawet kilkaset par obuwia. Tańsze buty można nabyć w popularnych sklepach, dyskontach czy w internecie. Dobrze mieć co najmniej jedną, uniwersalną parę, a osoby, które w szpilkach chodzą często, mogą pokusić się o szpilki w każdym z ulubionych kolorów.

Zalety i wady szpilek

Wady i zalety noszenia butów na obcasie

Zacznijmy od zalet. W takich butach kobiece ciało wygląda zgrabniej. Tym samym wystarczy założyć buty na obcasie, by bez diety optycznie zrzucić kilka kilogramów. Inne sposoby na to, by wyglądać szczuplej, znajdziesz tu – klik. Niektórym dobra para szpilek dodaje pewności siebie. W przypadku kobiet bardzo niskich może to być wręcz sposób na to, by być traktowanym poważnie w pracy. W przypadku osób, które do firmy noszą ściśle określony strój, również szpilki mogą być elementem zbroi, która sprawia, że czują się podczas negocjacji i wystąpień wyższe, silniejsze i bardziej pewne siebie. W takich butach stopa nie ma nigdy bezpośredniego kontaktu z podłożem i jest umieszczona na pewnej wysokości. Może to mieć znaczenie podczas imprezy w klubie czy wypadu na miasto, gdy niej jesteśmy pewni czystości posadzki. Dodatkowo w bucie na obcasie stale pracują mięśnie łydek i pupy, więc można w ten sposób zapewnić sobie trening. Jednak szpilki to również wady, a o największej z nich mówią lekarze. Noszenie stale takich butów powoduje skrzywienie kręgosłupa. Poza tym cienkie szpilki są niestabilne i mogą sprzyjać kontuzjom. Wreszcie osoby z płaskostopiem powinny raczej nosić obuwie ortopedyczne, niż ściskające i deformujące stopę buty na obcasie.

Czym kierować się przy wyborze szpilek, by okazały się trafnym wyborem?

Pasują do każdego stroju i warto mieć ja w samochodzie czy szafce na wypadek nieprzewidzianego wyjścia, złamania obcasa w innych butach czy nagłej zmiany stroju. Buty na szpilce są jednocześnie bardzo kobiece, niezwykle wyrafinowane i zmysłowe. Nie można się pomylić w dress codzie, jeśli założymy klasyczną parę szpilek. Czarne, szare lub beżowe będą pasowały na każdą okazję, ale gama kolorystyczna jeśli chodzi o buty na szpilce jest o wiele szersza i obejmuje wszystkie kolory tęczy. Istnieją też złote, przezroczyste, neonowe i lustrzane modele. Ekskluzywne są modele ze skór6 krokodyla i innych egzotycznych zwierząt. Najbardziej klasyczny wzór to czarne czy beżowe szpilki, które powinien mieć w szafie każdy. Niektóre kobiety noszą takie buty nawet na co dzień do pracy. Wszystko zależy od tego, jak dana kobieta czuje się na obcasie, a także od jego wysokości i tego, czy w bucie jest wygodnie. Najniższym rodzaje szpilek są tzw. kaczuszki, w których chodzenie jest bardzo proste i nie wymaga żadnej wprawy.

Jak radzić sobie z odciskami oraz przetarciami?

Wady i zalety noszenia butów na obcasie

Szpilka to rodzaj buta, w którym najłatwiej o obtarcia. Przed zakupem warto sprawdzić, czy obcas szpilki jest zakończony matową warstwą. Jeśli jest ona starta lub uszkodzona, szpilka może być mniej stabilna. Buty na obcasie wymagają bowiem dużej wprawy przy chodzeniu i nawet osobom z doświadczeniem mogą sprawiać problemy. Pomocne może być podklejenie u szewca butów tak, by podeszwa nie ślizgała się. Poza tym można kupić w sklepach obuwniczych i aptekach żelowe wkładki do butów, które sprawiają, że w bucie chodzi się przyjemniej i nie trzeba obawiać się odcisków. W szpilkach problematyczne może chodzenie po takich nawierzchniach, jak lód, bruk czy podłoga z metalowej siatki. Dlatego trzeba w nich zachować szczególną ostrożność.

Wyjątkowe okazje

Jeśli nosimy buty na obcasie tylko na wyjątkowe okazje, to nawet te zrobione z delikatnej koronki lub jedwabiu posłużą długo. Jeśli jednak mamy zamiar je nosić na co dzień, to nie unikniemy przetarć. Jeśli jest ono niewielkie, można zamontować w tym miejscu ozdobną broszkę lub poprosić szewca o pokrycie uszkodzonego czubka innym materiałem. Na co dzień warto wybierać raczej szpilki skórzane czy lakierowane, niż jedwabne i koronkowe. W ten sposób można zminimalizować ryzyko powstawania przetarć. Dodatkowo skórzane buty warto regularnie pastować. Przed pierwszym wystąpieniem w nowych butach warto rozchodzić je w domu. W szpilkach nigdy nie wiadomo, czy będzie wygodnie, ani gdzie pojawi się obtarcie. Dlatego trzeba je najpierw wypróbować i ewentualnie obkleić od środka w miejscach, które uszkadzają skórę. Dla bezpieczeństwa przed pierwszym wyjściem można też założyć plastry na pięty.