Mamy teraz sezon ślubów i przyjęć weselnych. Wiele z nas szuka odpowiedniej kreacji. No właśnie – tylko co wybrać?

Na zaproszeniach nie ma zwyczaju informowania, jakie stroje obowiązują, to zresztą uważa się za nietakt, ponieważ przyjęło się, że na wesela zakładamy suknie koktajlowe. Jeśli wesele odbywa się w wyjątkowo eleganckim miejscu, można pokusić się o stroje wieczorowe (to oznacza smoking dla panów i długie suknie dla pań), ale bez ostentacji. Najczęściej jednak sprawdza się suknia koktajlowa u pań oraz garnitur u panów.

Jeśli państwo młodzi planują wyjątkowo elegancką uroczystość, o odpowiednim stroju informują w zaproszeniu, co mimo wszystko zdarza się rzadko.

Dobór sukienki na wesele wcale nie jest prosty i wymaga wyczucia. Na wesele odbywające się np. w karczmie w sielskim stylu nie wypada założyć sukni wieczorowej, sięgającej ziemi, choć wiele pań nie widzi w tym nic złego (co według obowiązujących zasad dress code’u jest nie do przyjęcia).

Im wcześniejsza pora uroczystości, tym kreacje mniej oficjalne. Panie mogą wybrać lekkie sukienki (również z nadrukami). Idealne są pastele i długość sięgająca od przed do za kolana.

Czego nie wypada zakładać? Złym (choć równie często spotykanym) zwyczajem jest wybór sukienek odkrywających za dużo ciała lub przesadnie strojnych.

Niepisaną zasadą jest unikanie bieli zarezerwowanej dla panny młodej.

Panowie – niezależnie od temperatury – powinni mieć na sobie koszulę z długim rękawem, który – gdy atmosfera przyjęcia mocno się rozluźni – można podwinąć. W Polsce wiele osób nie uważa krótkiego rękawa za nic niestosownego nie zdając sobie sprawy, że są w błędzie.

W wypadku tzw. obiadów poślubnych panie mogą założyć kostium, zaś na przyjęcie weselne można wybrać np. efektowny kombinezon jako alternatywę dla sukienki. Jeśli przyjęcie odbywać się będzie w ogrodzie, sukienki w nadruki kwiatowe nie będą gafą, natomiast powinny być uszyte ze szlachetnych tkanin.

Kolejnym tematem jest strój świadków. Panowie powinni mieć obowiązkowo długi rękaw wystający spod marynarki garnituru. Panie powinny uniknać koloru bieli i ecru, a styl kreacji nie powinien przypominać kroju i fasonu panny młodej, chyba, że takie jest jej życzenie.

Ostatnia rzecz: torebka. Karygodną rzeczą jest wybór codziennej, dużej torebki. Do naszej weselnej kreacji dopasujmy niewielką, wieczorową kopertówkę lub torebkę o fasonie pudełeczka. Jeśli chcemy, buty na zmianę, zapasowe pończochy, etc. zostawiamy w szatni. NIE zabieramy ze sobą wielkich torebek i reklamówek na salę weselną (choć taki widok nie należy do rzadkości).

Najczęstsze wpadki odzieżowe na weselach:

U pań:

– suknia konkurująca z kreacją panny młodej,
– rajstopy do butów z odkrytymi palcami (największa zgroza: rajstopy ze wzmocnioną częścią palcową),
– za krótka sukienka (i wystające spod niej pończochy lub wzmocniona część majtkowa rajstop),
– suknia balowa na weselu w karczmie,
– brak stanika w wypadku sukienki, która jego założenia wymaga,

U panów:

– koszula z krótkim rękawem,
– źle dobrany krawat,
– za cienka, prześwitująca koszula,
– za krótkie spodnie do zbyt krótkich skarpetek.

W co się ubrać na wesele?
Click Fachion

W co się ubrać na wesele?
Vissavi

W co się ubrać na wesele?
Mango

W co się ubrać na wesele?
Mango

W co się ubrać na wesele?
Warehouse

W co się ubrać na wesele?
Warehouse

W co się ubrać na wesele?
Mango

W co się ubrać na wesele?
Michael Kors

W co się ubrać na wesele?
TopShop

W co się ubrać na wesele?
Ted Baker