Z czym kojarzy Ci się sztruks? Niegdyś uważany za szczyt modowego obciachu, teraz zawojuje nasze szafy. To powrót w wielkim stylu, któremu żadna z nas nie będzie w stanie się oprzeć!

Miękkie i puszyste swetry w twarzowych beżach, kurtki z kożuszkiem i najmodniejsze ubrania z imitacji skóry. Zobacz jesienną kolekcję MOHITO

Sztruks szczytem mody czy obciachu?

Mało kto wie, że sztruks został wynaleziony w XVIII wieku i z początku nosiły go wszystkie warstwy społeczne. Zachwycał swoją grubością, wytrzymałością i łatwością w czyszczeniu. Dzięki doskonałej ochronie przed chłodem był popularny zwłaszcza w ubraniach roboczych i zimowych. Jednakże wkrótce jego reputacja popadła w ruinę i zaczęto go nazywać „aksamitem dla biedaków”. Jednakże moda na niego powróciła wiele lat później, a mianowicie w latach 60. I 70. XX wieku. Kobiety pokochały przyjemny w dotyku miękki materiał, który doskonale nadawał się do uszycia spódniczek mini. Stylizacje z użyciem miniówek wykonanych z tego materiału znajdowały się na pierwszych stronach modowych gazet. Szczytem mody było zestawienie jej z obcisłym golfem i kozakami. Sztruksowe kurtki? Jak najbardziej! Najlepiej zapinane na zatrzaski. Wszystkie największe gwiazdy ubierały się w sztruks. Niestety, po jakimś czasie znów popadł w niełaskę. Na krótko powrócił w latach 90. w formie spódnic-ogrodniczek. Trend ten jednak tak szybko, jak się pojawił, tak znikł.

Depresja sezonowa. Te sygnały mogą sugerować, że to coś więcej niż jesienna chandra

Wielki powrót

Teraz, wiele lat później, powraca, aby zrewolucjonizować nasze jesienne garderoby. Miły w dotyku i ładnie wyglądający sztruks. Wręcz stworzony na jesień, a to wszystko dzięki swojej grubości, która zapewni nam ciepło podczas pierwszych chłodów. Obecnie niemalże każda sieciówka ma przynajmniej jedną pozycję w kolekcji, która wykonana jest z tego modnego materiału. Jak wykorzystywany jest sztruks? Najczęściej w formie, która przypomina lata 60. I 70., czyli krótka spódniczka mini zapinana z przodu na zatrzaski oraz oversize’owe kurtki. A co Wy myślicie o tym materiale? Lubicie ubrania, które są z niego wykonane?