Królowa Elżbieta II, najdłużej panująca monarchini w brytyjskiej historii, zmarła w swoim domu w Balmoral 8 września 2022 roku. Miała 96 lat. Zawsze stylowa królowa poślubiła szykownego oficera marynarki, księcia Grecji Filipa, 20 listopada 1947 roku. Przed ślubem okna studia projektanta Normana Hartnella musiały zostać zasłonięte, aby zapobiec podglądaniu. Istnieje nawet powieść historyczna o tworzeniu tej słynnej sukienki, zatytułowana „Suknia”. Suknia ma niezwykłą historię. Oto kilka niezwykłych faktów na jej temat.

Królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat po 70 latach panowania

Elżbieta przymierzała sukienkę dopiero w dniu ślubu

Księżniczka Elżbieta nie wiedziała, czy jej suknia jest odpowiednio dopasowana aż do poranku w dniu ślubu. Suknia Elżbiety została dostarczona w dniu ślubu, z poszanowaniem tradycji, że przymierzenie jej przyniesie pecha.
Ostateczny projekt sukni został zatwierdzony niecałe trzy miesiące przed ślubem.

Wygrał projekt naszkicowany przez Normana Hartnella, jednego z czołowych projektantów mody w Anglii w tamtym czasie; projektant powiedział wtedy „to najpiękniejsza suknia, jaką do tej pory zrobiłem”. Stworzenie misternie szczegółowego dzieła w tak krótkim czasie wymagało ciężkiej pracy 350 kobiet, które wszystkie przysięgły dochować tajemnicy, aby chronić wszelkie szczegóły dotyczące specjalnego dnia księżniczki Elżbiety przed wyciekiem do prasy.

Suknia ślubna Elżbiety została zainspirowana obrazem Botticellego

Według Royal Collection Trust inspiracja Hartnella dla sukni ślubnej pochodziła z niezwykłego miejsca: obrazu słynnego włoskiego artysty Sandro Botticellego „Primavera”. Podobnie jak kwiecista sukienka na obrazie, suknia księżniczki Elżbiety była pokryta misternymi, wyszywanymi kryształami i perłami motywami kwiatów i liści.

Projekt zawierał 10 000 pereł importowanych z Ameryki

Chociaż zadbano o to, aby jedwab i satyna były produkowane w Wielkiej Brytanii, perły na suknię zostały faktycznie sprowadzone z Ameryki.

5 powodów, dla których warto stosować olejek lawendowy. Pokochasz jego działanie na skórę