W ostatnich latach kolorowe soczewki kontaktowe całkowicie podbiły rynek. W bezpieczny sposób pozwolą podkreślić urodę i skorygować wadę wzroku, jeśli taką posiadamy. Zależnie od wybranego modelu, mogą wyglądać naturalnie lub jak u postaci z kina science fiction – wszystko zależy od twojej fantazji. Przedstawiamy najmodniejsze wzory soczewek kolorowych na 2019 rok. Dowiedzcie się, jak wybrać idealne dla siebie!

Soczewki kontaktowe zmieniające kolor oczu – jaki jest ich cel?

Pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę w człowieku, to jego oczy. Wpływają one na ocenę atrakcyjności i sposób postrzegania danej osoby przez społeczeństwo. Naukowcy prowadzili nawet badania na temat powiązań między kolorem oczu a cechami charakteru. Osoby niebieskookie są powszechnie uznawane za delikatne i wrażliwe, a osoby z brązowymi tęczówkami za szczere, silne i godne zaufania. Zielone tęczówki, tak rzadko występujące w przyrodzie, mogą być natomiast oznaką spontaniczności i kreatywności. Wymienione tu kolory tęczówek to zaledwie trzy podstawowe barwy, jednak możliwości jest znacznie więcej!

Czy kolor oczu może się zmienić?
Naturalna zmiana koloru oczu może nastąpić z wiekiem lub pod wpływem spożywania określonych pokarmów lub lekarstw. Zdarzają się również przypadki zmiany barwy tęczówek po przeszczepie szpiku kostnego. W kilku krajach świata przeprowadzane są operacje mające na celu trwałą zmianę koloru oczu przez przykrycie naturalnej tęczówki implantem o wybranej barwie. Niestety, efekty tych zabiegów często odbiegają od oczekiwań, a powikłania pooperacyjne skutkują częściową lub całkowitą utratą wzroku. Z reguły im bardziej niezwykły kolor oczu i im większy kontrast między kolorem tęczówek a skórą, tym atrakcyjniejsza będzie nasza twarz. Dlatego właśnie tak dużą popularnością cieszą się kolorowe soczewki kontaktowe.

Te dobre mają formę w pełni bezpiecznych hydrożelowych lub silikonowo-hydrożelowych soczewek, które mogą nosić zarówno osoby bez wady wzroku, jak i te wymagające szkieł korekcyjnych. Dodatkowym plusem są zawarte w szkłach filtry UV, które chronią oczy przed szkodliwym działaniem słońca. Popularne sklepy optyczne oferują szeroki wybór rodzajów kolorowych soczewek: https://sklep.visionexpress.pl/szukaj/soczewki/1/_/H/price/rodzaj-kolorowe. W których będziemy wyglądać najlepiej?

Rodzaje soczewek kolorowych – jakie wzory będą nam pasować?

Kolorowe soczewki kontaktowe mogą być ciekawym dodatkiem dla tych z was, które nie mają wady wzroku, jak i dla tych potrzebujących poprawy widzenia. Jak wspomniałyśmy już wcześniej, warto wybierać szkła hydrożelowe lub silikonowo-hydrożelowe, które zapewnią odpowiednie nawilżenie naszych oczu oraz komfort noszenia. W kwestii zabarwienia soczewek nie istnieją właściwie żadne ograniczenia. Sporą popularnością cieszą się soczewki w pełni kryjące, które idealnie sprawdzają się na imprezach kostiumowych. Mają mocny pigment, mnóstwo różnych wzorów do wyboru, jednak komfort ich noszenia jest nieco mniejszy. Mogą optycznie powiększać oczy i nadawać twarzy nieziemskiego, bajkowego charakteru.

Jeśli zależy wam na naturalnym efekcie, który podkreśli waszą urodę, warto zdecydować się na takie kolorowe soczewki, jak:

– zmieniające barwę oczu w subtelny sposób,
– pogłębiające naturalną barwę tęczówki, przez zwiększenie kontrastu i nadanie wyrazistości spojrzeniu,
– wzmacniające naturalny kolor oczy (pigment soczewki nie zakrywa tęczówki, a jedynie wydobywa jej piękno),
– rozświetlające spojrzenie (pigment szkieł daje efekt odmłodzonego i intensywnego spojrzenia).

To, jak będą wyglądać na nas szkła kontaktowe, pozwoli ustalić koło barw. Kolor oczu, jaki uzyskamy po nałożeniu soczewek, będzie połączeniem naszego odcienia tęczówki z barwnikiem soczewki. I tak np. posiadaczki niebieskich oczu, po kupieniu delikatnie żółtych soczewek uzyskają zielone oczy. Z kolei brązowookie dziewczyny będą mieć piwne bądź orzechowe tęczówki. Jedynym skutecznym sposobem na sprawdzenie, w czym wyglądacie dobrze, jest przymierzenie kilku kolorów soczewek.

Jak wybrać kolorowe soczewki korekcyjne?

Szkła kontaktowe od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem osób z wadami wzroku. Nic dziwnego. Są znacznie wygodniejsze niż okulary, szczególnie w przypadku osób prowadzących aktywny tryb życia. Producenci postanowili pójść jednak o krok dalej i stworzyli kontaktowe soczewki zmieniające kolor oczu. Ze względu na ich funkcję, na początku kojarzone były głównie z przemysłem kosmetycznym. Obecnie możemy jednak kupić kolorowe szkła kontaktowe, które będą korygować większość wad wzroku tj. krótkowzroczność, dalekowzroczność, prezbiopię (inaczej starczowzroczność) czy astygmatyzm. W przypadku astygmatyzmu konieczne będą nieco droższe soczewki toryczne kolorowe.

Korekcyjne soczewki kolorowe, podobnie jak zerówki powinien dobrać wam optometrysta lub okulista. Znaczenie ma tu nie tylko ostrość widzenia, ale także refrakcja oka, pomiar krzywizny rogówki, sprawdzenie przedniego odcinka oka oraz ocena wydzielania łez. Ważne są również parametry samych soczewek, czyli BC (promień krzywizny bazowej), DIA (średnica) oraz parametr uwodnienia i tlenoprzepuszczalność.

Idealnego dopasowanie rodzaju i wielkości soczewek jest bardzo ważne, bo zależy od nich wygoda noszenia. Warto pamięta, że popularne w okresie Halloween białe lub czarne soczewki na całe oko utrudniają lub zupełnie uniemożliwiają widzenie. Dodatkowo są one na tyle niekomfortowe, że trudno będzie wam je nosić poza imprezą czy sesją zdjęciową. Zdecydowanie wam to odradzamy, ponieważ możecie spodziewać się podrażnień i stanów zapalnych.

Jak długo można nosić soczewki kolorowe?

Obecnie możemy wybierać wśród soczewek kolorowych jednodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych, kwartalnych czy rocznych. Czy to oznacza, że szkła barwione można nosić regularnie? Wszystko zależy od ich rodzaju. W pełni kryjące kolorowe soczewki są grubsze od czystych szkieł. Z tego powodu ich całodzienne noszenie może okazać się niekomfortowe dla mniej wprawionych użytkowników. Najmniej komfortowe będą zazwyczaj soczewki kolorowe roczne, które mają zazwyczaj bardzo charakterystyczne wzory. Są zdecydowanie najtrwalsze, jednak używa się ich głównie do zdjęć i filmów. Te oraz duże soczewki w stylu anime zaleca się nakładać na maksymalnie kilka godzin, ponieważ mogą mocno podrażniać oczy i wywoływać ból głowy. Zdecydowanie najwygodniejsze szkła to te podkreślające nasz naturalny kolor oczu. Zawierają one na tyle niewielką ilość barwnika, że nie wpływa to na komfort noszenia.

Barwione szkła kontaktowe będą w pełni bezpieczne i wygodne, o ile kupimy je w zaufanym sklepie. Zdecydowanie odradzamy tanie soczewki kolorowe, których cena wynosi mniej niż 20 zł za parę. Są one zazwyczaj tworzone z nieoddychających tworzyw sztucznych, które mogą wywołać ból już po kilku minutach noszenia. Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem będzie przejrzenie ofert profesjonalnych sklepów optycznych. Wiele z nich posiada ciekawe wzory szkieł oraz oferuje darmowe badania wzroku. Soczewki kolorowe pozwalają ciekawe eksperymenty z wyglądem i wyróżnienie się z tłumu, ale pamiętajcie, że wasze zdrowie jest zawsze najważniejsze.

Materiał partnera