Jackie Kennedy, a właściwie Jacqueline Kennedy Onassis, chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Była żoną 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych, Johna F. Kennedy’ego. Towarzyszyła mu w najtragiczniejszym dla niego dniu – 22 listopada 1963 roku w Dallas. Został wtedy postrzelony.

ZOBACZ TEŻ: JACKIE CZY MARILYN? PONADCZASOWE LEKCJE STYLU

żakiet chanel?

Mówi się, że różowy strój, który miała na sobie w tym nieszczęśliwym dniu Jackie Kennedy, jest symbolem zabójstwa jej męża. Wbrew krążącym informacjom, wcale nie został zaprojektowany przez Chanel. Jackie była patriotką i chciała wspierać amerykańskich przedsiębiorców i projektantów. Mimo tego, że zdobycie oryginalnego kostiumu nie było dla niej żadnym problemem, zdecydowała się na replikę. Uszyła ją młoda krawcowa o imieniu Kate, która pracowała w nowojorskim butiku Chez Ninon. Słynny żakiet kosztował niecałe 1000 dolarów i nie był to jedyny strój, który Pierwsza Dama zakupiła w tym butiku.

Mimo tego, że uchodziła za ikonę stylu, „nie gwiazdorzyła”, a kostiumy często zakładała na siebie po kilka razy. Tak samo było w przypadku wspominanego wyżej różowego stroju, który nosiła również przed tragedią. Kostium został zabrudzony krwią Kennedy’ego, Jackie nie chciała zdjąć żakietu aż do powrotu do Białego Domu. Chciała, aby wszyscy widzieli, co zrobiono jej mężowi.

Kostium jak Święty Graal

Kiedy już go zdjęła, został spakowany do pudełka i przekazany do archiwum państwowego. Kostium nie został wyprany i nikt nie wie, gdzie dokładnie się znajduje. Ciekawostką może być to, że przechowywany jest w pomieszczeniu bez okien, w którym ściśle kontrolowana jest temperatura i parametry powietrza, które wymieniane jest kilka razy na godzinę.

Do zobaczenia za 100 lat!

Kostium oficjalnie stał się własnością archiwum państwowego w 2003 roku, przekazała go jedyna żyjąca córka prezydenckiej pary, Caroline Kennedy. Jedynym warunkiem, który postawiła było to, że może być publicznie wystawiony dopiero za 100 lat.

Jeżeli zainteresowała Was historia słynnej marynarki, odsyłamy Was do książki N.M. KelbyTen słynny kostium.

Słynny kostium Jackie Kennedy wcale nie miał metki Chanel

Słynny kostium Jackie Kennedy wcale nie miał metki Chanel

Słynny kostium Jackie Kennedy wcale nie miał metki Chanel

Słynny kostium Jackie Kennedy wcale nie miał metki Chanel