Sześćdziesiąt lat po tym, jak Marilyn Monroe zaśpiewała „Happy Birthday, Mr. President” dla Johna F. Kennedy’ego w Madison Square Garden, jej kultowa suknia ponownie znalazła się w centrum uwagi. Kim Kardashian wypożyczyła suknię na czerwony dywan Met Gali. Tym samym stała się jedyną osobą, która miała ją na sobie poza Marilyn.

Zastanawiałaś się, jak wyglądałaby Marilyn Monroe, gdyby doczekała starości? To konto na Instagramie pomoże zaspokoić ciekawość

Suknia składa się z ponad 6000 ręcznie wszytych kryształów. Była częścią posiadłości Monroe, dopóki w 1999 roku Anna Strasberg nie poprosiła Christie’s o jej sprzedaż.  Muzeum Ripley’s Believe It or Not! kupiło suknię na aukcji Julien’s Auction w 2016 roku za 4,8 miliona dolarów. Po opłaceniu podatków suknia została wyceniona na ponad 5 milionów dolarów, co czyni ją „najdroższą suknią na świecie” kiedykolwiek sprzedaną na aukcji. Ta olśniewająca suknia obecnie wyceniana jest na ponad 10 milionów dolarów.

Przedstawiciel muzeum ujawnił, że kiedy Monroe poprosiła projektanta kostiumów Jeana Louisa o wykonanie sukni, powiedziała:

Chcę, żebyś zaprojektował prawdziwie historyczną sukienkę. Olśniewającą sukienkę, która jest jedyna w swoim rodzaju. Sukienkę, którą może nosić tylko Marilyn Monroe.

Suknia bez podszewki uniemożliwiła Monroe włożenie bielizny. Kolor idealnie pasował do jej odcienia skóry. Kryształy umieszczono strategicznie, aby ukrywały to, co miała ukryć bielizna. Sukienka była tak obcisła, że Monroe właściwie została w nią wszyta na kilka sekund przed występem. Kim Kardashian, która wypożyczyła suknię na galę Met wyznała, że przeszła na katorżniczą dietę, aby w ciągu trzech tygodni zrzucić prawie 10 kilogramów. „Ten pomysł przyszedł mi do głowy po gali we wrześniu ubiegłego roku. Zastanawiałam się, co zrobiłabym z amerykańskim motywem, gdyby nie stylizacja Balenciagi. Jaka jest najbardziej amerykańska rzecz, o której możesz pomyśleć? A to jest właśnie Marilyn Monroe”, powiedziała Kardashian w wywiadzie dla Vogue.

Suknia Marilyn Monroe

Występ „Happy Birthday” z 1962 roku wywołał pogłoski o romansie między Monroe i prezydentem Kennedym, ale sama sukienka również stała się powodem prawdziwego skandalu. Została „zaprojektowana, by szokować”, a Monroe „oszukała organizatorów i powiedziała, że podczas tego wieczoru wykorzysta skromną suknię z wysokim dekoltem”. Zespół ds. eksponatów i archiwów Ripley’s Believe It or Not! Museum uważa, że ta sukienka jest „najsłynniejszym elementem garderoby kultury XX wieku” i zostanie zaprezentowana na wystawie Ripley’s Believe It or Not! w Hollywood.

 

Sonda

Suknia Marilyn Monroe

Myślisz, że Kim podjęła dobrą decyzję, wybierając suknię Marilyn Monroe?

Występ Monroe w owej sukni to jeden z najbardziej znanych momentów w jej karierze, więc w ochronę sukni włożono ogrom wysiłku. Kardashian i zespół Ripley’s mieli rozmawiać z konserwatorami odzieży, rzeczoznawcami, archiwistami i ubezpieczycielami, aby uzyskać wskazówki dotyczące ponownego użycia tej kultowej sukni.

Uzgodniono między innymi, że nie należy wprowadzać żadnych zmian w sukience. Kim miała również zobowiązać się, że nie wykona makijażu ciała. Zachowanie sukni w pierwotnym stanie było najwyższym priorytetem, więc celebrytka oryginalną sukienkę miała na sobie wyłącznie podczas spaceru po czerwonym dywanie. Później zamieniła ją na replikę.

Więcej na temat Marilyn Monroe oraz jej występu i plotek na temat romansu z prezydentem, możecie zobaczyć w nowym dokumencie Netflixa „Tajemnice Marilyn Monroe: Nieznane nagrania”.

Kuba Wojewódzki krytykowany za wywiad z polską Miss World. „Współczuję kilkudziesięciu minut odbierania ataków”