75 lat – tyle minęło już od premiery filmu Przeminęło z wiatrem, bestsellerowej powieści Margaret Mitchell.

Obraz zdobył aż 8 Oskarów oraz 12 innych nagród i 7 nominacji.

I choć takich filmów się już nie robi, popularności tego konkretnego zdaje się nic nie zagrażać. Nie tylko ze względu na wspaniałe kreacje aktorskie Vivien Leigh i Clarka Gable, ale też sposób narracji czy niezapomniane dialogi. A kostiumy!

Co ciekawe, Leigh nienawidziła swoich filmowych sukien, w których z trudem oddychała. W dodatku wciąż słyszała od reżysera, że ma za małe piersi, by oddać seksualność głównej bohaterki. A przecież były to czasy, kiedy nie wykonywało się operacji powiększenia biustu. Pod sukniami Leigh nosiła więc… taśmę, która ściskała jej biust i zbierała go do środka. Aktorka czuła się upokorzona. Czytaj więcej: Historia Oskarów w sukienkach.

O tym wie mało kto, ale też nikt się nie dziwi, bo gorsety nikomu na pewno nie wydają się wygodne.

Przeminęło z wiatrem kończy 75 lat!
Słynna suknia z zasłon – The Curtain Dress

Twórcą kostiumów był Walter Plunknett, znany ze swej pieczołowitości w przygotowywaniu strojów na potrzeby filmu. Chyba najbardziej znaną kreacją jest zielona suknia zrobiona z zasłon. Na filmie widzimy ją jako ciemnozieloną, w rzeczywistości kolor był znacznie bledszy (suknia miała wyglądać, jakby rzeczywiście wykonano ją z wyblakłej od słońca tkaniny). Oczywiście to jedna z wielu imponujących kreacji Przeminęło z wiatrem. Tak znana, jak cytaty, które wiele osób bez problemu kojarzy do dziś:

Muszę jednak stwierdzić, że damy nigdy mnie zbytnio nie pociągały. Wiem, co sobie myślą, ale zawsze brak im odwagi czy też zbyt są dobrze wychowane, aby mówić prawdę. To zaś czasem staje się nudne.

***
Scarlett do Rhetta:

– Nie jest pan dżentelmenem!
– Bardzo słuszna uwaga. A pani, panno O’Hara, nie jest damą.

***

Mammy: Damę można zawsze poznać po tym, że przy ludziach je jak ptaszek. Nie chcę, byś u Johna Wilkesa jadła jak prosię!

***
Rhett: Szczerze, moja droga, to mam to gdzieś.
***
Nie mogę teraz o tym myśleć, bo oszaleję. Pomyślę o tym jutro.

***
Cathleen Calvert Nie wiesz? To Rhett Butler. Jest z Charleston. Ma okropną reputację.
Scarlett O’Hara: Patrzy, jakby wiedział, jak wyglądam bez gorsetu.

****

Rhett Butler: Otwórz oczy i spójrz na mnie. Nie, nie pocałuję cię. Ale to ci potrzebne. I to bardzo. Ktoś powinien cię całować. Ktoś, kto to potrafi.
Scarlett O’Hara: Pewnie masz się za właściwą osobą!
Rhett Butler: Mógłbym nią być, gdyby do czegoś doszło.

Przeminęło z wiatrem kończy 75 lat!

Przeminęło z wiatrem kończy 75 lat!