Dżinsy mają mnóstwo kieszeni, ale znajduje się na nich również ta jedna mała, szczególna kieszonka. Umieszczona w przedniej kieszeni. Wzbudza ona ciekawość nie tylko ze względu na swoje umieszczenie, ale również niezwykłą historię i przeznaczenie. Po co nam ta malutka kieszeń?

5 błędów, które popełniasz za każdym razem, gdy kupujesz dżinsy

Do czego służy najmniejsza kieszeń w dżinsach?

Prawda jest taka, że mała kieszonka pojawiła się po raz pierwszy na jeansach bardzo dawno temu i z konkretnych przyczyn. Mianowicie do noszenia w niej zegarka. Pojawia się już najstarszej parze dżinsów z archiwów Levi Strauss & Co. datowanych na 1879 r.

Pierwsi klienci tego typu odzieży to głównie kolejarze, stolarze, rolnicy i górnicy. Potrzebowali oni miejsca do łatwego przechowywania małych zegarków kieszonkowych. Według Levi Strauss & Co., od dziesięcioleci przybierała różne nazwy w tym kieszeń na prezerwatywy, na monety, na zapałki i  na bilety.

Kieszeń na zegarek

Kieszeń na zegarek

20 najlepszych modeli mom jeans do 60 zł

Co ciekawe, pierwsze wyprodukowane przez firmę dżinsy miały tylko cztery kieszenie — jedną z tyłu, dwie przednie i właśnie małą na zegarek. W dzisiejszych czasach standardem są dwie tylne kieszenie, co sprawia, że kieszeń na zegarek jest piątym kołem u wozu.

Najwyraźniej projekt był już tak rozpoznawalny i przyswojony przez użytkowników spodni, że nawet gdy korzystanie z zegarków kieszonkowych odeszło na dalszy plan, mała kieszeń pozostała a marka nadal umieszczała ją w swoich projektach.

Jaka kawa jest dla nas najzdrowsza? Naukowcy ogłaszają werdykt po 10 latach