Noszenie biustonosza to „fałszywa konieczność”! Tak przynajmniej twierdzą francuscy naukowcy… Podstawą do takiego wnioskowania stały się badania przeprowadzone przez profesora Jean-Denisa Rouillona z Uniwersytetu Franche-Comté.

ZOBACZ TEŻ: Duże piersi – jak dobrać biustonosz?

Naukowiec kierował zespołem, który badał wpływ biustonoszy na kobiece piersi. W badaniu wzięło udział 330 kobiet w wieku od 18. do 35. lat. Co roku, przez 15 lat, wykonywano zdjęcia, które dokumentowały zachodzące zmiany.

Czy noszenie biustonosza może zaszkodzić?

Okazało się, że biustonosz noszony od najmłodszych lat nie zrobił nic, co pomogłoby wspierać piersi, zapobiegać ich wiotczeniu, ani nawet zmniejszyć ból kręgosłupa. Naukowcy stwierdzili również, że biustonosze mogą utrudniać krążenie! Doszli też do wniosku, że u młodych kobiet, które nie noszą staników, dochodzi do zwiększonej produkcji kolagenu, który sprawia, że piersi pozostają na swoim miejscu. Dodatkowo naukowcy zauważyli, że noszenie biustonosza powoduje niedostateczne wykształcenie mięśni na plecach odpowiedzialnych za podtrzymywanie biustu…

Trzy lata temu, po publikacji wyników, zespół badawczy zalecał ostrożność w wyciąganiu wniosków z badań, ponieważ nieco ponad 300 kobiet nie jest w stanie odtworzyć warunków całej populacji.

ZOBACZ TEŻ: TAK PRZEZ WIEKI ZMIENIAŁY SIĘ BIUSTONOSZE

Wnioski z badań przetrwały jednak próbę czasu. Wątpliwości, co do ich trafności mogą zgłaszać jedynie producenci tej części garderoby…

Oto dlaczego powinnyście wyrzucić swoje biustonosze! I to natychmiast...