W ramach sieradzkiego festiwalu fryzjerskiego Open Hair Festival wystawiono sztukę Antoine poświęconą słynnemu fryzjerowi gwiazd – Antoine Cierplikowskiemu, który pochodził właśnie z tego miasta.

W roli głównej wystąpił Lesław Żurek, ważna rola przypadła również Oli Szwed, która wcieliła się w rolę legendarnej tancerki i wokalistki, legendy czasów międzywojennych, Josephine Baker.

Josephine była prawdziwą legendą swoich czasów. Występowała na najsłynniejszych scenach Paryża. Utożsamiała nowoczesny styl lat 20., lubiła zadziwiać publiczność występując m.in. w słynnej spódniczce z bananów, czy przechadzając się po Champs-Elysees z lampartem. Słynęła z działalności dobroczynnej i adoptowała dwanaścioro dzieci różnych ras i wyznań (Angelina Jolie nie była pierwsza!).

Słynna fryzura „Kleopatry jazzu” to właśnie dzieło Cierplikowskiego. Krótkie uczesanie z charakterystycznym lokiem nazywane było powszechnie „Baker fix”, podobnie jak żel do prostowania włosów, który stworzono we Francji specjalnie dla Josephine. Oryginalne opakowania żelu Bakerfix warte są na aukcjach tysiące dolarów!

To właśnie w tej fryzurze Josephine Baker uwieczniono jako pierwszą czarnoskórą kobietę na okładce Vogue.

Jak podoba Wam się Ola Szwed w roli słynnej divy epoki jazzu?