Jeszcze parę lat temu obcisłe spodnie “rurki” były synonimem obciachu, ale potem wszystko się zmieniło. Dziś to najpopularniejszy fason spodni, a kobiety pokochały go przede wszystkim dlatego, że wspaniale podkreśla ich kształty. Mało tego – w dzisiejszych czasach możemy publicznie nosić nawet obcisłe legginsy, chociaż niektóre osoby przekonują, że ta część garderoby powinna być zarezerwowana tylko dla domowych pieleszy.

Oto najgorsze zwyczaje pacjentek wymienione przez ginekologów

Jednak eksperci przestrzegają, że moda na obcisłe może mieć bardzo negatywne konsekwencje na zdrowie, zwłaszcza intymne. Wszystko dlatego, że noszenie obcisłych spodni i legginsów może zmniejszyć krążenie krwi oraz dostęp powietrza do okolic intymnych. To tworzy wprost doskonałe warunki dla wszelkiego rodzaju bakterii, które tylko czekają, aby zaatakować części intymne. W rozmowie z dziennikiem “The Sun” lekarz-ginekolog wyjaśniał, jakie zagrożenia niesie za sobą zbyt częste noszenie bardzo obcisłych spodni lub legginsów. Jeśli nagle zauważyłaś u siebie poniższe objawy, zdecydowanie powinnaś rozważyć zmianę garderoby!

#1: Grzybica pochwy

Grzybica pochwy to bardzo powszechna infekcja intymna, na którą w pewnym momencie życia zapada większość kobiet. Jej objawy to m.in. pieczenie i swędzenie miejsc intymnych, ból podczas stosunku oraz podczas oddawania moczu, a także upławy. Ginekolog Anne Henderson potwierdza, że przyczyną grzybicy pochwy może być m.in. długotrwałe noszenie obcisłych spodni. “To może powodować nadmierne pocenie się w okolicy krocza, co sprzyja rozwijaniu się warunków odpowiednich do grzybicy pochwy. W takich sytuacjach najlepiej zrezygnować z obcisłych spodni, myć miejsca intymne tylko wodą i nosić luźną bieliznę”.

#2: Zapalenie dróg moczowych

Zapalenie dróg moczowych, takie jak np. zapalenie pęcherza ma miejsce wtedy, gdy bakterie dostają się do cewki moczowej. Objawami tej dolegliwości jest częstomocz, jednak jednocześnie występują problemy z oddaniem moczu, a także bolesne pieczenie. Na szczęście nieprzyjemne symptomy zazwyczaj ustępują już po paru dniach, najczęściej samoistnie.

Kobiety naprawdę wkładają to sobie w miejsca intymne, żeby się ochłodzić. Lekarze w szoku

#3: Wulwodynia

Wulwodynia to zaburzenie polegające na chronicznym bólu lub dyskomforcie, charakteryzującym się uczuciem palenia, kłucia czy podrażnienia w pochwie. Przyczyny wulwodynii nie są znane. Mogą one być złożone i wynikać z uszkodzenia nerwów, z czynników genetycznych albo ze zbyt dużej gęstości zakończeń nerwowych prowadzącej do nadwrażliwości skóry. Zaburzenie jest też bardzo trudne do zdiagnozowania. Wulwodynia może też być spowodowana używaniem tamponów albo w sytuacji, gdy na pochwę przez dłuższy czas napiera silne ciśnienie, np. podczas długotrwałego siedzenia albo jazdy na rowerze.

#4: Grzybica pachwiny

To przypadłość wywoływana przez grzyby zwane dermatofitami. Charakteryzuje się występowaniem czerwonej wysypki, często łuskowatej i swędzącej.