Cera wrażliwa fachowo nazywana jest w dermatologii cerą nadreaktywną. Oznacza to, że tego typu skóra bardzo szybko reaguje uczuleniem na różnego typu czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. To właśnie skóra twarzy jest najbardziej uwrażliwiona, ponieważ posiada ona bardzo wiele naczyń krwionośnych, które powodują jej delikatność i wrażliwość. Cera wrażliwa może być kłopotliwa, jednak jej właściwa pielęgnacja powinna ukoić wszystkie objawy i zwalczyć wszystkie niedoskonałości. Zatem, jak dbać o cerę wrażliwą?

O charakterystyce cery wrażliwej

Dermatolodzy informują, że coraz więcej osób przychodzi do ich gabinetów z problemami skóry wrażliwej. Mimo tego, że taki typ cery posiada duży procent populacji, to właśnie kobiety tworzą przeważającą grupę w tych statystykach. Wynika to z faktu, że panie przechodzą więcej zmian hormonalnych, o czym decyduje cykl miesiączkowy. A jak wiadomo, hormony w dużej mierze mają wpływ i na nasz wygląd, i na nasze samopoczucie.

Skóra wrażliwa może być wrodzona lub nabyta. Jeśli posiadamy cerę wrażliwą od urodzenia, najprawdopodobniej zadecydowała o tym genetyka (to jest dziedziczne). Jeśli z kolei nasza skóra w pewnym momencie zaczęła intensywniej reagować na pewne bodźce, oznacza to, że cerę wrażliwą nabyliśmy.

Istnieje wiele czynników sprawiających, że skóra stanie się nadreaktywna. Styl życia, rodzaj diety, sposób higieny i pielęgnacji twarzy, zmiany związane z klimatem, przyjmowanie leków, to (i nie tylko) sprawia, że na twarzy mogą zagościć symptomy cery wrażliwej.

Jakie są najczęstsze objawy cery wrażliwej? Z dermatologicznego punktu widzenia skóra wrażliwa charakteryzuje się nieprawidłowościami w strukturze górnych warstw naskórka, przez co przepuszcza do skóry wrażliwej różnego typu substancje z otoczenia, co jest bezpośrednią przyczyną powstawania stanów zapalnych, zaczerwienienia i podrażnienia. Na zewnątrz skóra może wyglądać na przesuszoną, może być popękana lub pełna zmian zapalnych. Może także towarzyszyć jej niekomfortowe uczucie ściągnięcia, pieczenie, a nawet świąd.

O tym, jakich kosmetyków używać do pielęgnacji cery wrażliwej

Jeśli chodzi o wybór kosmetyków do cery wrażliwej, nie jest to zadanie proste. Bowiem skóra nadreaktywna często jest kapryśna i bardzo wybredna. Duży problem może sprawiać jej nietolerancja na różnego typu substancje zawarte w składach preparatów myjących. Dlatego też lepiej jest wybierać kosmetyki bardzo delikatne, dermokosmetyki do cery wrażliwej oraz kosmetyki hipoalergiczne.

Z całą pewnością należy wystrzegać się środków, które bardzo mocno się pienią, mają intensywny kolor oraz bogatą nutę zapachową. Tego typu kosmetyki często zawierają konserwanty i detergenty, które niestety są niezwykle drażniące.

Przy wyborze odpowiednich kosmetyków do cery wrażliwej warto wybierać środki z jednej lini. Takie oferuje marka Garnier – Essentials. Dzięki temu ograniczy się wpływ szkodliwych czynników, a w razie wystąpienia uczulenia łatwiej będzie wskazać ośrodek alergenu. Ponadto kosmetyki specjalnie przygotowane dla skóry nadreaktywnej posiadają mnóstwo właściwości łagodzących, kojących i neutralizujących przykre objawy cery wrażliwej. Tego typu produkty mają skład niemal naturalny, bez sztucznych barwników i detergentów, bez silnych substancji chemicznych, są więc bardzo łagodne i niemal w 100% bezpieczne dla “wrażliwców”.

Jeśli poszukujesz kosmetyków do pielęgnacji cery wrażliwej, odwiedź stronę: http://www.garnier.pl, na której znajdziesz wiele potrzebnych informacji.