Coco Chanel to prawdziwy autorytet w dziedzinie mody. Zawsze propagowała klasyczny wygląd, prostotę, dobrze skrojone fasony ubrań.

W świecie szaleństw i zwariowanych pomysłów na uatrakcyjnianie kolejnych pokazów i kolekcji jej poglądy są jak powiew świeżości. Przedstawiamy Wam dziesięć złotych zasad i opinii Coco, które mogą być przewodnikiem także dla każdej współczesnej kobiety.

1. „Luksus musi być wygodny, inaczej nie jest luksusem”

Zarówno stroje dzienne jak i wieczorowe stworzone ręką Coco były wygodne, nie krępowały ruchów. Miały służyć kobietom dzięki niskim obcasom, torebkom na długich uchach czy bluzkom bez rękawów – idealnym pod żakiet. Nigdy nie chodziło o modę dla samej mody.

2. Spodnie sprawiają, że kobieta jest wolna

Coco Chanel była pierwszą projektantką, która zaprojektowała i nosiła spodnie. Było to krytykowane, jednak w niedługim czasie zdobyło wielką popularność. Kobiety mogły w spodniach wygodnie siadać i szybko chodzić. Na dzień projektantka proponowała krótsze spodnie w połączeniu z dużym swetrem, na wieczór szerokie spodnie rozsławione przez Marlenę Dietrich.

3. Idealna spódnica powinna zakrywać kolana

Coco uważała, że kobiece kolana są brzydkie, więc powinny być schowane pod ubraniem. Stworzyła proste fasony spódnic dla businesswoman. Były w większości proste, wąskie i bardzo eleganckie.

4. Czcij małą czarną sukienkę

Chanel wprowadziła małą czarną w 1929 roku i był to wielki prezent dla całej rzeszy kobiet. Chciała zaprojektować coś idealnego na dzień i na wieczór, seksownego i uniwersalnego, wyglądającego inaczej w zależności od akcesoriów. Przed Chanel czerń była żałobną barwą. Po niej stała się kolorem elegancji i stylu.

5. Idealny strój powinien być połączeniem żeńskich i męskich elementów

We wczesnych latach 20. wizerunek chłopczycy był bardzo popularny. Chanel pożyczała ubrań od zaprzyjaźnionych mężczyzn i dopasowywała je do swojej sylwetki. Eksperymentowała z wszystkimi typowymi ubraniami – swetrami, tweedowym płaszczami, miała też słabość do marynarskich podkoszulków w paski, które łączyła z koralami.

6. Żakiet powinien być miękki

W 1925 roku Chanel zaprojektowała pierwszy żakiet, który dopasowywał się do sylwetki kobiety, a nie krępował jej ruchy. W tamtym czasie te elementy garderoby szyto ze sztywnych, niewygodnych tkanin. Ona zaproponowała jedwab, wysokie ramiona i wąskie rękawy.

7. Im więcej dodatków, tym lepiej

Coco lubiła prostotę, ale kochała bogactwo dodatków. Sznury pereł, naszyjniki z kamieniami, broszki, beret lub kapelusz noszony tak nisko, że sięgał linii brwi. Jej wielką umiejętnością było łączenie wszystkiego tak, że tworzyło to smakowitą kompozycję, a nie groteskowy efekt.

8. Stylowe buty mogą być dwukolorowe

Chanel uwielbiała połączenie bieli z czernią, dlatego też jej słynne sandałki w tych barwach nie są zaskoczeniem. Wierzyła, że dzięki takiemu duetowi kobieta wygląda na bardziej seksowną a jej stopa wydaje się mniejsza.

9. Torba na ramię jest najlepsza

Dlaczego? Ponieważ uwalnia ręce. Czarna pikowana torebka na długim łańcuszku, dopełniająca look kobiety sukcesu, jest uważana za najbardziej klasyczny i modny fason torebek.

10. „Kobieta, która nie nosi perfum, nie ma przyszłości”

Dla Chanel perfumy były tak ważne jak ubranie. Kobieta powinna nanosić je na te miejsca, gdzie chciałaby być całowaną. Wypuszczony na rynek w 1922 roku zapach zapach No. 5 stał się jedną z najsłynniejszych kompozycji wszech czasów. Bogactwo ukryte w prostej butelce – jak mawiała Coco.

Co sądzicie o tych zasadach? Czy korzystacie z rad Coco Chanel na co dzień?