Jeśli sprawdzacie metki i zwracacie uwagę na skład materiałów, z których wykonane są ubrania, możecie zauważyć, że coraz częściej pojawia się na nich nazwa tencel lub lyocell. Czym jest ten tajemniczy materiał?

Co to za materiał?

Tencel jest niezwykle przyjemny w dotyku. To elastyczna i wytrzymała tkanina. Ubrania z niej wykonane mają dobrą cyrkulację powietrza. Producenci ubrań lubią używać tencelu w swoich kolekcjach wiosennych i letnich.

Czym tak naprawdę jest tencel

Tencel to tkanina produkowana z celulozy drzewnej. Pozyskiwana jest ona z drewna eukaliptusowego. Aby rozpuścić celulozę, używa się do tego nietoksycznego rozpuszczalnika. Produkcja tencelu jest dość droga, dlatego przez dłuższy czas kojarzono go z produktem ekskluzywnym. Dzisiaj możemy spotkać go nawet w sieciówkach, chociaż ubrania z niego wykonane zazwyczaj nieco odstają cenowo od reszty ubrań. Jest to materiał, który się nie gniecie i może być prany mechanicznie. Najczęściej porównywany jest z jedwabiem – posiada podobne, lekko błyszczące wykończenie. Co ciekawe, tkaninę tę poleca się alergikom i osobom o wrażliwej skórze.

Ekomateriał

Co prawda proces produkcji tencelu jest o wiele bardziej ekologiczny niż poliestru, ale materiał ten ciężko zafarbować. Wymaga użycia barwników chemicznych. Z drugiej jednak strony uprawa eukaliptusa generuje niewielkie zużycie wody, a odzież łatwo poddać kompostowaniu. Ulega ona biodegradacji w zaledwie sześć tygodni!

Materiał przyszłości?

Tencel przez niektóre osoby uważany jest za materiał przyszłości. Faktycznie, możemy obserwować coraz częstsze użycie tej tkaniny w sklepach. Czy ma zatem szansę stać się materiałem przyszłości i całkowicie wyprzeć z rynku poliester?