Staramy się ograniczyć plastik, samochód zamieniamy na rower, przechodzimy na diety wegetariańskie… Troska o środowisko nie jest już tylko trendem, a długoterminowym sposobem na życie. Wchodząc jednak do galerii handlowej w poszukiwaniu nowych, modnych ubrań, zapominamy jak wielki wpływ na planetę ma przemysł odzieżowy….

Rocznie produkuje się około 100 miliardów sztuk ubrań, z których większość trafia na śmietnik jeszcze w tym samym roku! Niemal każdego miesiąca do naszych szaf trafia kilka nowych ciuchów – dokonujemy zakupów bezmyślnie, pod wpływem impulsu, napędzając tę szkodliwą dla środowiska machinę.

UPCYKLING, CZYLI BUTY STWORZONE Z PLASTIKOWYCH BUTELEK. SĄ DOSTĘPNE W POLSCE

Do produkcji zaledwie jednej pary dżinsów zużywa się około 11 tysięcy litrów wody! Dodatkowo pomyśl o zanieczyszczeniach związanych z ich transportem, czy skażeniach powodowanych przez sztuczne barwniki…

Większość z kupowanych przez nas ubrań wytwarzanych jest ze sztucznych materiałów, do których produkcji używa się szkodliwych dla otoczenia związków chemicznych. Ponadto pochłania ona ogromne ilości wody i energii, a także wytwarza szkodliwe gazy cieplarniane… Co więcej, produkowane są w krajach słabo rozwiniętych, w których pracownicy są wyzyskiwani, a za ciężką pracę w trudnych warunkach otrzymują minimalne stawki, niepozwalające na godne życie.

TE MAŁE ZMIANY W RUTYNIE PIELĘGNACYJNEJ MAJĄ WIELKI WPŁYW NA NASZĄ PLANETĘ

Odpowiedzią na te niepokojące działania, jest zrównoważona moda, która jest ekologicznie i społecznie odpowiedzialna. Stawia na produkcję ubrań z naturalnych materiałów poddawanych recyklingowi, czy organiczną bawełnę uprawianą bez użycia sztucznych nawozów. Ponadto troszczy się o zwierzęta, rezygnując z produkcji futer, a także dba o prawa człowieka.

Mimo że coraz więcej marek stara się działać w imię tej idei, rynek odzieżowy wciąż pozostawia wiele do życzenia.

Jak możemy to zmienić?

Przede wszystkim kupować świadomie, zwracając uwagę na skład i politykę marki – czy dba o prawa swoich pracowników? Używa naturalnych materiałów? Troszczy się o los zwierząt?

NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI CHEMICZNE, KTÓRE KAŻDY Z NAS WDYCHA W SWOIM DOMU

Ponadto dokonując zakupu zastanów się, czy naprawdę tego potrzebujesz? Staraj się kupować ubrania klasyczne, funkcjonalne, które posłużą ci przez wiele sezonów. Sięgaj także po odzież z second handów, a niepotrzebne ciuchy oddawaj znajomym lub do recyklingu.

Planeta naprawdę potrzebuje ratunku i nie możemy dłużej tego bagatelizować.