Rezygnujemy z plastikowych słomek, samochód zamieniamy na rower, segregujemy śmieci… Troska o środowisko nie jest już tylko trendem, a długoterminowym sposobem na życie. Wchodząc jednak do galerii handlowej w poszukiwaniu nowych, modnych ubrań, zapominamy jak wielki wpływ na planetę ma przemysł odzieżowy, który zajmuje niechlubne drugie miejsce pod względem szkodliwego wpływu na środowisko.

Rocznie produkuje się około 100 miliardów sztuk ubrań, z których większość trafia na śmietnik jeszcze w tym samym roku! Niemal każdego miesiąca do naszych szaf trafiają nowe ubrania, z których części nigdy nie zakładamy. Dokonujemy zakupów bezmyślnie, pod wpływem impulsu, napędzając tę szkodliwą dla środowiska machinę.

UPCYKLING, CZYLI BUTY STWORZONE Z PLASTIKOWYCH BUTELEK. SĄ DOSTĘPNE W POLSCE

Tymczasem do produkcji zaledwie jednej pary dżinsów zużywa się około 11 tysięcy litrów wody! Dodatkowo dochodzą do tego zanieczyszczenia związane z ich transportem, czy skażenia powodowane przez sztuczne barwniki…

Większość z kupowanych przez nas ubrań wytwarzanych jest ze sztucznych materiałów, do których produkcji używa się szkodliwych dla otoczenia związków chemicznych. Ponadto pochłania ona ogromne ilości wody i energii, a także wytwarza szkodliwe gazy cieplarniane… Co więcej, produkowane są w krajach słabo rozwiniętych, w których pracownicy są wyzyskiwani, a za ciężką pracę w trudnych warunkach otrzymują minimalne stawki, niepozwalające na godne życie.

TE MAŁE ZMIANY W RUTYNIE PIELĘGNACYJNEJ MAJĄ WIELKI WPŁYW NA NASZĄ PLANETĘ

Odpowiedzią na te niepokojące działania jest zrównoważona moda, która jest ekologicznie i społecznie odpowiedzialna. Stawia na produkcję ubrań z naturalnych materiałów poddawanych recyklingowi, czy organiczną bawełnę uprawianą bez użycia sztucznych nawozów. Ponadto troszczy się o zwierzęta, rezygnując z produkcji futer, a także dba o prawa człowieka.

Mimo że coraz więcej marek stara się działać w imię tej idei, rynek odzieżowy wciąż pozostawia wiele do życzenia.

Sposoby na szybkie odświeżenie szafy. Nie musisz kupować nowych ubrań

Jak możemy to zmienić?

Przede wszystkim kupować świadomie, zwracając uwagę na skład i politykę marki – czy dba o prawa swoich pracowników? Używa naturalnych materiałów? Troszczy się o los zwierząt?

Jedną z marek, zasługujących na uwagę jest krakowska marka odzieżowa DOT, która tworzy ubrania w imię idei lesswaste. Wszystkie produkty DOT powstają w domowym zaciszu w racjonalnej ilości, tak by ograniczyć nadprodukcję ubrań. Do ich wytwarzania używane są tylko materiały wysokiej jakości, a produkty przez nią oferowane to ponadczasowe, funkcjonalne kroje, które posłużą nam znacznie dłużej niż jeden sezon.

NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI CHEMICZNE, KTÓRE KAŻDY Z NAS WDYCHA W SWOIM DOMU

Tak czy inaczej, dokonując zakupu zastanów się, czy naprawdę tego potrzebujesz? Sięgaj też po odzież z second handów, a niepotrzebne ciuchy oddawaj znajomym lub do recyklingu. Małe kroki naprawdę mają znaczenie!

Planeta potrzebuje ratunku i nie możemy dłużej tego bagatelizować.