Pamiętacie hasło „Pij mleko, będziesz wielki”? Po latach badań różnych uniwersytetów okazuje się, że krowi pokarm wcale nie jest tak drogocennym darem natury, za jaki go do tej pory uważaliśmy. Poniżej przedstawiamy pięć rzeczy, których możecie o mleku nie wiedzieć.

1. Wapń w mleku wcale nie jest zbawienny

To nieprawda. Niedawno opublikowane badania szwedzkiego Uniwersytetu w Uppsali, które trwały 20 lat i podczas których przebadano ponad 100 tysięcy osób jasno wskazują, że w mleku jest potrzebny wapń, lecz przez wysoką zawartość tłuszczu jego poziom wchłaniania wśród dorosłych ludzi jest znikomy. Na podstawie obserwacji nie stwierdzono też mniejszej łamliwości kości wśród osób, które piją naprawdę dużo mleka (3 szklanki dziennie i więcej).

ZOBACZ TEŻ: Mleko migdałowe – dobre dla Ciebie, złe dla naszej planety

2. Picie mleka skraca życie

Tytuł zawarty w tym haśle jest nieco na wyrost, ale pewnym rzeczom nie da się zaprzeczyć: picie mleka zwiększa ryzyko zawału serca, jest silnie alergenne, podwyższa poziom cholesterolu, a do tego pite w nadmiarze może powodować odwodnienie, zaburzenia trawienia oraz zapalenia jelita – więcej o tym w punkcie czwartym.

3. Mleko może pomóc uniknąć wczesnej menopauzy

Te same badania Uniwersytetu w Uppsali stwierdziły, że kobiety pijące mleko regularnie dzięki zawartym w nich witaminom i aminokwasom są o 13 procent mniej podatne na menopauzę w okolicach 45 roku życia niż kobiety, które w diecie omijają ten płyn.

ZOBACZ TEŻ: Jak zrobić domowej roboty maseczkę na przebarwienia?

4. Mleko nie jest naturalnym pokarmem

Choć pisze się o mleku piosenki i wydaje nam się, że krowi pokarm jest naturalny dla ludzi, to wcale tak nie jest. Blisko 70% dorosłych ludzi na świecie nie toleruje zawartej w mleku laktozy. W Europie i krajach słowiańskich mleko jest stosunkowo dobrze przyjmowane przez organizmy – w Polsce 20-25% dorosłych nie toleruje tego płynu. Gorzej na pozostałych kontynentach: 70% Chińczyków, 50-75% Indian, 85% Aborygenów czy 45-80% Afroamerykanów uczulonych na laktozę to naprawdę potężne liczby.

5. Mleko może być też mocnym alkoholem

A właściwie nie samo mleko, a śmietana z niego wytwarzana. Przepis ma ponoć ponad 110 lat i pochodzi z naszej rodzimej Oleśnicy. Śmietanówka – bo tak nazywa się trunek – niebawem ma wejść do regularnej sprzedaży, a producenci spodziewają się, że domowy dotąd trunek podbije nasze podniebienia.

Mleko wcale nie jest takie zdrowe! Oto 5 rzeczy, których o nim nie wiedzieliście

ZOBACZ TEŻ: Kwas mlekowy na twarz – jak go stosować?

Zdziwieni? My odrobinę. Pragniemy równocześnie przypomnieć, by pamiętać o zasadzie zrównoważonej diety, bo ani mleko ani inny składnik nie zapewni nam wszystkich potrzebnych do życia składników. Podchodźmy do wszystkiego z rozsądkiem!

Mleko wcale nie jest takie zdrowe! Oto 5 rzeczy, których o nim nie wiedzieliście