Mira Duma, czyli najlepiej ubrana Rosjanka, jest od wczoraj obiektem ataków internautów.

Wszystko z powodu zdjęcia, jakie opublikowano na stronie Buro247.ru, której szefuje. Widzimy na nim naczelną magazynu Garage, Dashę Zukovą siedzącą na „krześle” zrobionym z manekina wyglądającego jak ciemnoskóra modelka. Bardzo podobne stworzył w 1969 roku artysta Allen Jones, choć jako dzieło sztuki miało ono inną wymowę. Przede wszystkim jednak menekin stworzony na podobieństwo rasy kaukaskiej.

Po oburzeniu, jakie wywołała fotografia, wycięto część z modelką, ale opinie o jawnej dyskryminacji i poniżaniu zostały. Wymowa zdjęcia została odczytana następująco: biała kobieta siedzi na „tronie” zrobionym z podwładnej, ciemnoskórej kobiety, która jest niczym innym, jak przedmiotem pozbawionym uczuć.

Mira Duma wystosowała już odpowiednie przeprosiny, m.in. na swoim instagramowym koncie. Możemy przeczytać, że urażenie czyichkolwiek uczuć nie było intencją redakcji, jednak – jak zauważyła internautka komentująca profil Dumy – tyle inteligentnych osób nie zauważyło tego, że zdjęcie może być odczytane jako rasistowskie.

 
Przeprosimy na instagramowym profilu Miry:

Mira Duma w centrum skandalu z rasistowskim zdjęciem w tle

Dasha Zukova na „krześle” zrobionym z ciemnoskórej modelki – taka fotografia ukazała się na stronie buro247.ru – wpływowym internetowym magazynie o modzie.

Mira Duma w centrum skandalu z rasistowskim zdjęciem w tle

Pierwowzór, czyli fotel Allena Jonesa z 1969 roku, wykonany z manekina:

Mira Duma w centrum skandalu z rasistowskim zdjęciem w tle