Prawdopodobnie nie raz nakładałyście maseczki z aktywnym węglem aby pokonać zaskórniki, ale czy kiedykolwiek używałyście węgla by polepszyć swoje samopoczucie?

ZOBACZ TEŻ: NAJNOWSZY SPOSÓB STOSOWANIA WYPEŁNIACZY TO WSTRZYKNIĘCIE ICH W SUTKI!

Ostatnio jest to jeden z głównych składników koktaji energetycznych. W instagarmowej rzeczywistości hasztag #activatedcharcoal ma obecnie prawie 200 000 postów. Węgiel aktywowany jest dodawany do lodów, smoothie i innych deserów.

Jak wyjaśnia dietetyk Sophie Griffiths jest to bardzo chłonny materiał, który jest w stanie złapać i związać inne szkodliwe cząsteczki (np. toksyny), co zapobiega ich niebezpiecznemu wpływowi na nasz organizm. Właśnie dlatego tak wielu blogerów głosi korzyści aktywowanego węgla drzewnego.

ZOBACZ TEŻ: NATURALNA RIHANNA POKAZUJE UROCZE ZDJĘCIA Z RODZICAMI

I właśnie wtedy, gdy ta substancja została okrzyknięta super produktem ze zdolnościami do leczenia ostrych zatruć, wybielania zębów, poprawy stanu jelit, obniżenia cholesterolu, a nawet poprawy kondycji skóry okazało się, że węgiel aktywowany posiada też pewne wady.

Pierwszym problemem przy używaniu węgla jest to, że oprócz wiązania toksyn, może on również absorbować i dezaktywować leki i suplementy, w tym również tabletki antykoncpcyjne, czyniąc je nieskutecznymi. Tłumaczy Sophie Griffiths.

ZOBACZ TEŻ: JAKIE ZABIEGI KOSMETYCZNE MOŻESZ BEZPIECZNIE WYKONAĆ W DOMU?

Dietetyk dodaje Kolejne ryzyko pojawia się wtedy, gdy aktywowany węgiel przechodzi w niewłaściwy sposób do płuc. Jest wiele doniesień o przypadkach zawału i poważnej chorobie płuc występującej po tak niefortunnym błędzie.

Zanim przestraszycie się na dobre, pamiętajcie o tym, że aktywowany wegiel nie jest niebezpieczny, jeśli używa się go w odpowiednio małych ilościach.

Co Wy na to?