Halston, czyli serialo legendarnym projektancie Royu Halstonie trafił dzisiaj na Netflixa. Film budzi ogromne kontrowersje, a według rodziny projektanta, która wydała specjalne oświadczenie „stanowi niedokładną, fabularyzowaną relację”. Kim zatem był projektant, który chciał ubrać Amerykę?

Urodził się w 1932 roku w Iowa jako Roy Halston Frowick. Amerykanin pochodzenia norweskiego studiował w Art Institute of Chicago i pracował w domu towarowym, ucząc się robić kapelusze. W 1959 roku porzucił karierę i przeniósł się do Nowego Jorku by tam dołączyć do Bergdorf Goodman. Odzież damską zaczął projektować w 1966 roku, a jego sławni zaprzyjaźnieni klienci, ugruntowali jego reputację supergwiazdy. Kultowe imprezy w Studio 54 i hedonistyczny styl życia, doprowadziły do jego śmierci w 1990 roku.

Książki, po które warto sięgnąć wiosną. Najciekawsze zapowiedzi sezonu

Jego projekty z późnych lat sześćdziesiątych i wczesnych lat siedemdziesiątych często wyprzedzały modę europejską. Bogaci miłośnicy Halstona podarowali mu w prezencie popularność. Szmizjerka Ultrasuede wprowadzona na rynek jesienią 1972 roku stała się kultowym klasykiem. Współcześnie projektanci mówią o zrównoważonym rozwoju, ale pięćdziesiąt lat temu to właśnie Halston został orędownikiem trwałych ubrań.

Projekty Halstona odzwierciedlały poszukiwania modowe kobiet w latach 70. Mimo to sławę pomogło zdobyć mu poparcie celebrytów. Jego projekty nosiły Jackie Kennedy i Liza Minelli, która zresztą została jego wieloletnią przyjaciółką podobnie jak Andy Warhol.

Serial Halston opowiada nieznaną historię wzlotu i upadku projektanta mody. Został oparty na książce „Simply Halston” autorstwa Stevena Gainesa. W główną postać wcielił się Ewan McGregor. Warto obejrzeć go nie tylko dla samej historii, ale i dla wspaniałego, niezwykłego klimatu lat 70.