Jest wiele rzeczy, które łączy kobiety na całym świecie – jedną z nich są rozstępy, a dokładniej próby ich zamaskowania. Ostatnie badania naukowe wskazują, że od 50 do ponad 90 procent kobiet w różnym przedziale wiekowym ma rozstępy. Mimo tego, że są one bardzo powszechne – i nie ma absolutnie nic złego w ich posiadaniu – wiele z nas po prostu nie czuje się komfortowo z widocznymi małymi liniami na skórze. Najbardziej typowym obszarem ich występowania są brzuch, piersi, biodra, ramiona, pośladki i uda. Sam proces ich powstawania wiąże się z budową i właściwościami naszej skóry.

Druga warstwa skóry (nazywana skórą właściwą) zawiera w sobie wiązki kolagenu, które odpowiadają za elastyczność i jędrność naszego ciała. Niektórzy z nas mają genetycznie mniej włókien kolagenowych, przez co są bardzie podatni na powstawanie rozstępów.

ZOBACZ TEŻ: RYZYKO ZARAŻENIA WIRUSEM HIV I ŻÓŁTACZKĄ. TO JUŻ KONIEC WAMPIRZEGO LIFTINGU?!

Rozstępy mogą pojawić się w efekcie szybkiego wzrostu i rozbudowy masy ciała, przez co skóra rozciąga się, a następnie uszkadza wiązki kolagenowe w skórze właściwej. W tym czasie wiązki odrywają się od siebie, a następnie, gdy skóra wraca do normalnego stanu (przestaje rosnąć) na zewnętrznej warstwie skóry (naskórku) mogą pojawić się pomarszczenia lub rozciągnięcia. Dzieje się tak z prostej przyczyny – zmienia się struktura kolagenu.

Co może spowodować uszkodzenie włókien kolagenu? Przyczyn jest wiele: wzrost w okresie dojrzewania, ciąża, karmienie piersią, szybki przyrost masy ciała – wszystko, co nagle rozciąga skórę.

Niestety nie jest możliwe całkowite pozbycie się rozstępów, ale są sposoby, które mogą sprawić, że będą one mniej widoczne.

ZOBACZ TEŻ: ODWAŻNA STYLIZACJA LARY GESSLER – GWIAZDA KUSI DEKOLTEM I MOCNYM MAKIJAŻEM

Nie ma jednego cudownego kosmetyku, który zminimalizuje ich wygląd i wygładzi skórę, zazwyczaj ich formuła opiera się na tym, by zatuszować białe lub czerwone paski, ale taki krem w żaden sposób nie zmienia struktury skóry. Istnieją jednak pewne składniki, których warto szukać w produktach na rozstępy. Jednym z nich są retinoidy – to pochodne witamy A, które często są przepisywane na wygładzenie zmarszczek. Dermatolog Arash Akhavan tłumaczy Sposób, w jaki te składniki pracują nad zmarszczkami polega na budowaniu kolagenu, dzięki czemu wiązki są grubsze i zdrowsze. Tak więc stosowanie tych samych kremów retinolowych na rozstępu prowadzi do poprawy ich wyglądu.

Co Wy na to?