Na co dzień wiele kobiet doświadcza różnych form dyskryminacji ze względu na płeć, a hollywoodzka fabryka snów wcale nie jest pod tym względem wyjątkiem. Można z dużą dozą pewności uznać, że to właśnie branża filmowa bardzo mocno uwidacznia przedmiotowe traktowanie kobiet oraz umniejszanie ich roli. Pomimo, że role damskie w wielu przypadkach przyciągają widzów bardziej, niż męskie.

Wszystkie pamiętamy gorzką wypowiedź Sharon Stone na temat molestowania seksualnego kobiet. Na pytanie dziennikarza, czy zetknęła się z tym zjawiskiem, szczerze się roześmiała i przyznała: Jestem w tym biznesie od 40 lat. Widziałam wszystko.

Aby uwypuklić problem bardzo niskiej reprezentacji kobiet w branży filmowej, w niedzielę 13 maja podczas Festiwalu Filmowego w Cannes w symbolicznym geście, po czerwonym dywanie przeszły aż 82 kobietyz aktorką Cate Blanchett na czele, która była jednocześnie przewodniczącą festiwalowego jury.

Czy głosy kobiet, które pojawiają się w kontekście dyskryminacji zawodowej nie są przesadzone? Wydaje się, że wręcz przeciwnie. Z analiz platformy ShopAlike wynika, że sytuacja kobiet w branży filmowej nigdy nie była zbyt korzystna – same zobaczcie, jak przedstawiają się fakty na temat obecności kobiet na festiwalu w Cannes:

Festiwal w Cannes: kobiety dochodzą do głosu!

Czy branża filmowa ma szansę na większą obecność kobiet? Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja Festiwalu w Cannes będzie dowodem na to, że tak.

Dowiedz się więcej na: ShopAlike.pl